Kanserli Bölgenin Görüntülenmesinde Yeni Gelişmeler

Kanserli Bölgenin Görüntülenmesinde Yeni Gelişmeler

PET MR ile kanser tanısı ve evrelemesinde olanaklar arttı.

İleri görüntüleme ünitesi PET MR sayesinde, kanser erkenden tespit edilebiliyor

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi yetkilileri, onkolojide tanı koymada PET MR makinesinin "ilk kez" kendi hastanelerinde hizmete girdiğini ve cihaz sayesinde kanser tespitinde yüksek hassaslık sağlayan MR ve tanı koymada üstün özellik gösteren PET uygulamalarının yan yana geldiğini anlattı.

Kanser veya tümörlü dokunun ne kadar yayıldığını bilmenin hastanın tedavisini planlama adına çok önemli olduğunu vurgulayan Balcı, bu tür rahatsızlığı olan birinin ameliyat ve iyileşme süreciyle yaklaşık 1 ay geçirdiğini dile getirildi.

Kanserin yayılması ve tedavisinde sürenin önemine işaret eden Balcı, hastanelerinde kullandıkları PET MR cihazı sayesinde tanı ve evrelemeyi tespitte süreci oldukça kısalttıklarını vurgulandı.

Cihazın MR cihazı içerisine konumlandırılmış PET dedektörleriyle eş zamanlı veya ardışık, tüm vücut MR ve PET görüntülerinin elde edilebildiği bir inceleme yöntemi olmakla beraber, kardiyoloji ve nörolojide de kullanım noktalarının mevcut olduğunu ifade edildi.

"“Bilim insanları, tek bir görüntülemeyle tanı konması amacıyla hastaların tüm vücut MR’ı çekilirken PET dedektörlerinin de aynı anda tarama yapmasını sağlayan PET MR cihazını geliştirmişlerdir. PET dedektörlerinin manyetik alan olan MR cihazının içerisinde aynı anda çalışması yüksek teknoloji gerektirmektedir. Bu şekilde hekimler tek çekimde karar vermekte, hasta başka görüntüleme işlemine gerek duymamaktadır." 

Cihazın özellikle yumuşak doku tümörleri, merkezi sinir sistemi ve kemik iliğinin değerlendirilmesi gereken durumlarda yüksek tanısal doğruluk sağladığını belirtilerek, şu bilgiler verildi.

"Bu, tıp alanının görüntüleme sektöründe devrim yaratan bir cihaz; çünkü bu güçlü cihaz içerisine PET dedektörleri yerleştirilmiş. Cihazın ileri ve yüksek teknoloji özelliği bulunmakta. Bu sayede biz hastanın hem tüm vücut MR'ını ve PET'ini aynı anda çekebiliyoruz. Dolayısıyla tüm tümör tiplerini ve tüm vücudun beyin, karaciğer ve kemikler olmak üzere en detaylı şekilde yaklaşık yarım saatlik seansla görüntülüyoruz. Bu da bizlere tedavi konusunda zaman kazandırmış oluyor.

Ayrıca erken teşhis sayesinde hastanın ileri evrelerdeki tedavi süresi masrafları da bu şekilde azalmış oluyor. Bu anlamda maddi bir tasarruf da söz konusu ve bu anlamda da önemli. MR cihazı içerisindeyken hastanın bir yandan tüm vücut MR'ı kısa zamanda çekilirken diğer yandan da PET görüntülemesi yapılmaktadır. PET MR cihazı özellikle beyin, böbrek ve mesane kanser tanılarında daha kesin sonuç vermektedir. Ayrıca düşük radyasyon etkisi nedeniyle alternatiften ziyade öncül bir görüntüleme olmaktadır."

Çok sayıda hastalığı teşhis eden ve tedavinin gidişatını gözler önüne seren PET CT ve MR teknolojilerinde güçler, PET-MR cihazında birleştirildi. Her iki yöntemin dezavantajlarını ekarte eden bu yeni ve yüksek teknoloji ürünü cihaz, dünyadaki en yaygın iki hastalık; kanser ve kalp-damar hastalıklarının tanı ve teşhisinde teknolojinin sunduğu en önemli buluş olarak kabul ediliyor.

Cihaz, özellikle kanserin doğru evrelendirilmesi ve diğer yöntemlerle tespit edilemeyen en küçük metastazların dahi yakalanması açısından önemli bulgular veriyor. Alzheimer ve bunamada erken teşhis imkanı veren yöntem, prostat kanseri tanısında da en etkili yöntem olarak gösteriliyor.

Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde yaklaşık bir yıldır kullanımda olan cihaz, çok kısa süre önce Türkiye’deki hastaların da hizmetine sunuldu. Bu cihazla kanserin erken tanısını, tanıdan sonra da çevre dokulara sıçrayıp sıçramadığını ve tedaviye yanıtı çok net şekilde tespit ediliyor.


GEREKSİZ AMELİYATLARIN YAPILMASINI ÖNLÜYOR

Cihazın, hasta ve hekimlere önemli avantajlar sağladığını söyleyen Medikal Onkolog Doç. Dr. Sezer Sağlam, yöntemin tedavi altındaki kanserin hangi aşamada olduğunun belirlenmesinde önemli rol oynadığını söyledi. Bunun, hastayı gereksiz ameliyattan kurtarma açısından çok anlamlı olduğuna vurgu yapan Doç. Sağlam, “Gereksiz cerrahi tedavilerin önünü kesebildiği gibi başka bir yerde metastaz olmadığını anladığımız için ameliyatı güvenle yapabilmemizi sağlıyor” diye konuştu.

YANLIŞ TEŞHİSLERİN ÖNÜNE GEÇİYOR

Doç. Sağlam, uzak metastazı görmenin, ameliyattan kaçınmak için önemli bir sebep olduğunu dile getirirken İç Hastalıkları ve Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Bülent Ünalan, diğer görüntüleme yöntemlerinin yarattığı dezavantajlara vurgu yaptı. Ünalan’ın görüşleri şöyle: “PET CT’nin en önemli dezavantajlarından biri özellikle beyin görüntülemesinde karşılaştığımız sorunlardır. PET CT’de kullandığımız radyoaktif madde, hiçbir tümör sorunu olmayan beyinlerde de parlayabiliyor, bu da yanlış teşhise neden olabiliyor.

Aynı şey böbrekler, mesane ve pankreas için de geçerlidir. Bu nedenle PET CT ve MR’ı tek cihazda buluşturan yeni sistem, doğru tanı açısından son derece önemli çünkü kansere nokta atış şeklinde kesin tanı imkanı sunuyor.”

YALANCI POZİTİFLİĞİ VE YALANCI NEGATİFLİĞİ ÖNLÜYOR

Uzmanların dikkat çektiği noktalardan biri de diğer görüntüleme yöntemlerinde karşılaşılan yalancı pozitiflik veya negatiflik. Ünalan bu durumu, “Yalancı pozitiflik, yani hiçbir şey yokken var gibi göstermesi ya da tam tersi yalancı negatiflik, yani var olan tümörü göstermemesi gibi sakıncaları bertaraf etmesi açısından önemli. Ayrıca tümörün metabolizması veya biyokimyası ile ilgili parametreler hakkında da bilgi verebiliyor” şeklinde açıkladı.

Doç. Sağlam’ın yorumu ise, “Mesela PET CT’de görünmeyen bir karaciğer lezyonu, PET-MR’da görülüyor. Yani kanser metastazlarının gözden kaçma riskini çok önemli oranda önlüyor” şeklinde.

Dr. Ünalan’a göre yöntem, tedavinin gerçekten devam etmesinin gerekip gerekmediğine karar verme aşamasında da işe yarıyor: “Çünkü tümörler aynı ancak ilaçlara verdikleri yanıtlar farklı olabiliyor. Yöntem, ilaçtan ne kadar yanıt alındığının belirlenmesini de sağlıyor.”

MARUZ KALINAN RADYASYON MİKTARI % 70 AZALIYOR

Nükleer Tıp Uzmanı Ünalan, önemli bir diğer avantajın da hastanın maruz kaldığı radyasyon konusunda yaşandığını belirtti, “Hastanın aldığı radyasyon, PET CT’ye göre yüzde 70 oranında azalmaktadır. Bu da özellikle çocuk ve genç hastalar açısından önemli” dedi.

ALZHEIMER VE BUNAMADA ERKEN TANI İMKANI

Cihaz; Alzheimer, bunama ve kalp hastalıklarında etkin şekilde kullanılıyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Topçular, erken teşhise vurgu yaptı, “Alzheimer ve bunamayı başlangıç, yani çok erken dönemde yakalama şansı tanıyan ve en net sonuç veren yöntem” değerlendirmesinde bulundu.

HASTA VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

Uzmanlar, gereksiz cerrahi ve ilaç tedavilerini önleyeceği için yöntemin, hem hasta hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı konusunda hemfikir. Ayrıca ameliyatlara bağlı gelişebilecek sorunların önüne geçilmesi de hasta açısından bir diğer avantaj.

PET - MR, henüz SGK’nın ödeme kapsamında değil ancak bazı özel sağlık sigorta şirketlerinin ödeme kapsamı içinde. Hastayı gereksiz tedavi, radyasyon ve ekonomik yükten kurtardığı gibi doktorun da doğru tedaviye yönelmesini sağlayan cihazın başka sağlık kuruluşlarında yaygınlaşması ile kısa sürede SGK’nın ödeme kapsamına alınması bekleniyor.

 

 

POSTA Gazetesi   I   10 Mart 2016

  • PET MR ile kanser tanısı ve evrelemesinde olanaklar arttı.
Tarih 10.3.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler