PET MR Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nde hizmete girdi...

Dünyada sayılı hastanede bulunan ve kanser hastalığının tespitinde bugüne kadar sahip olunmayan bir görüntüleme imkanı sunan PET MR cihazı Florence Nightingale Gayrettepe Hastanesinde hizmete girdi. Dünyada ölüm sebepleri arasında kalp ve damar hastalıkları ilk sırayı alırken, ikinci sırada ise kanser hastalığı geliyor.

Kanser ve kalp rahatsızlıklarının yanı sıra beyin rahatsızlıklarında da PET MR cihazı önemli bir fark yaratırken, Alzheimer hastalığı bu cihaz ile erken teşhis edilebiliyor. PET MR ayrıca prostat kanserinin tanısında da en etkili yöntem olarak biliniyor. İleri teknoloji ürünü olan PET MR cihazı ile 3 boyutlu değerlendirme yapılarak en hassas düzeyde bilgi almak mümkün olabiliyor. Onkoloji alanında düşük radyasyon, hızlı ve etkin sonuç ile PET MR cihazı, özellikle çocuk hastalar için de tercih sebebi.

Kanserin Tanı ve Takibinde Pet MR DönemiBilim insanları, tek bir görüntüleme ile tanı konması amacıyla hastaların tüm vücut MR'ı çekilirken PET dedektörlerinin de aynı anda tarama yapmasını sağlayan PET MR cihazını geliştirdiler. PET dedektörlerinin manyetik alan olan MR cihazının içerisinde aynı anda çalışması yüksek teknoloji gerektiriyor. Bu şekilde hekimler tek çekimde karar vermekte hasta başka görüntüleme işlemine gerek duymamaktadır. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Nükleer Tıp Bölüm Başkanı Dr. Bülent Ünalan, cihazın kanser, alzheimer, kalp hastalıklarında tanı ve tedaviyi yönlendirme açısından çığır açtığını söyledi.

SABAH Gazetesi  I  13 Kasım 2015

  • PET MR Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nde hizmete girdi...
Tarih 13.11.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler