Modern çağın neden olduğu hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları, hastalıkları da beraberinde getiriyor.Salgın gibi hızla yayılan kanser, adıyla bile korkutmaya yetiyor.Hem kendi hayatımızı hem de sevdiklerimizin hayatını tehdit ediyor.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm.Dr. Özgür Şamilgil, genetik faktörlerin ve yanlış beslenmenin kanser üzerinde etkili olduğunu söylüyor.Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler sayesinde bu hastalığın yüzde 35 oranında azaltılacağını belirtiyor.

MIŞIL MIŞIL UYU..

Uykunun kanserden korunmadaki görevine değinen Uzm.Dr. Özgür Şamilgil, ''6-8 saatlik uyku, bağışıklık sistemini güçlendirir.Hafızayı korur.Araştırmalar, uykusuzluğun tümör gelişimini 3 kat arttırdığını gösteriyor. 5 saatten az veya 9 saatten fazla uyumak kalp krizi ve inme riskini yüzde 50  kadar arttırır''diyor.

SEMİZOTU İYİLEŞTİRİR

Kanserden korunmada organik besinlerin tüketiminin önemine dikkat çeken Uzm.Dr. Özgür Şamilgil, ambalajlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Mevsiminde posasıyla tüketilmek şartıyla koyu kırmızı gıdalar, ahududu, çilek, yaban mersini, böğürtlen, karadut, şalgam ve mantarın kanserden koruduğunu söylüyor. Antioksidan bakımından zengin olan balın, kanserle mücadele ettiğini vurguluyor. Kansere savaş açan diğer besinleri şöyle sıralıyor;

  • Nar, havuç, domates, brokoli, karnabahar, kırmızı ve beyaz lahana, turunçgiller ve semizotu meme kanserinden korur.
  • Soya ve keten tohumu, menopozdaki sıcak basması şikayetlerini azaltır. Meme kistlerini küçültür.
  • Omega-3'ten zengin balık, kalp-damar hastalıkları, romatizma, alerji ve kansere karşı koruyucu etki gösterir.
  • Kabak çekirdeği, brokoli, lahana, karnabahar, domates, prostat kanserine karşı koruma sağlar.
  • Yoğurt, sirke ve turşu kanserli hücrelerin yayılmasını engeller.

  • Modern çağın neden olduğu hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları, hastalıkları da beraberinde getiriyor.Salgın gibi hızla yayılan kanser, adıyla bile korkutmaya yetiyor.Hem kendi hayatımızı hem de sevdiklerimizin hayatını tehdit ediyor.
Tarih 14.5.2019 editör@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler