Kanser tedavisindeki çalışmaların ve gelişmelerin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini dile getiren Prof. Dr. Sezer Sağlam, hastalık risk grupları hakkında bilgi verdi...

"Kolon ve rektum kanserlerinde 50 yaş üstü için risk başlar. 40 yaş altı hastalarda hastalığın görülme sıklığı yüzde 5 ile 7 arasında. MLİde kanserinde 60 ve 65 yaş üstü kişiler büyük riskli grubu teşkil eder.

Gıda konusunda büyük yol alındı. Margarin tarzı dediğimiz sanayi tipi doyurulmuş yağların kullanımı kısıtlandı, ikinci risk faktörü de sigara. Ayrıca yanmış, kömürleşmiş etin fazla tüketimiyle de rektum ve kolon kanserine yatkınlık artıyor."

Prof. Dr. Sağlam, "Cerrahi yöntem, lösemi haricindeki tüm solid tümörlerde eğer çıkarılabilen tümör var ise en önemli seçenek. Cerrahide amaç, organın korunması" dedi.

Küba aşısı

Küba'da üretilen aşılara da değinen Sağlam, bu konunun abartıldığı görüşünde: "Küba immünoloji Merkezi tarafından CIMAVAX adıyla 2011 yılında piyasaya sürüldü. Bizi bilimsel olarak ilgilendiren Faz III çalışması, 2016 Ağustos'a kadar yoktu. Sadece tek bir Faz III randomize çalışma yapılmıştı. Çalışmaya 578 hasta alınmış. Ancak hastaların aldığı kemoterapi çeşitlerinin eşit olup olmadığı yazılmamış. Bu çok önemli bir eksiklik. Evre lll-IV olan akciğer kanserli hastaların radyoterapi aldığına dair yazılı bilgi de yok. Bana kalırsa yeni çalışmalara ihtiyaç gözüküyor."

Onaylanan ilaçlar

"FDA, prostat kanserinde sipuleucel-T etken maddeli ilacı onayladı. Bu ilacın ömür katkısı 4 ay civarında. Kanseri öldüren virüs 'talimogene' ameliyat edilemeyen melanomda onaylandı. Ancak bu yöntem iç organ metastazı geliştiğinde faydası görülmedi. 'Pembrolizumab' adlı ilacın ilk kemoterapi ile birlikte kullanım verileri ortaya çıktı. Şu an bu ilaç akciğer kanserinde kemoterapi ile birlikte kullanılabiliyor."


MİLLİYET Gazetesi / 5 Şubat 2018

  • Kanser tedavisindeki çalışmaların ve gelişmelerin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini dile getiren Prof. Dr. Sezer Sağlam, hastalık risk grupları hakkında bilgi verdi...
Tarih 5.2.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler