Kalp ve Damar Hastalıkları büyük ölçüde önlenebilir rahatsızlıklar...

Prof. Dr. Belhhan Akpınar ülkemizin en önemli Kalp ve Damar cerrahlarından biri. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’nin yıldızı. Şimdiye kadar 5.000 kalp ameliyatı yapmış. Bu demektir ki 5.000 kişinin kalbine dokunmuş. Onu iki ameliyat yaptığı bir günün akşamında yakaladım. Sanki güne yeni başlamış gibi enerjik bir şekilde ve gülümseyerek sorularımı yanıtladı.

Herkes en çok kanserden korkuyor ama istatistiklere göre insanlar en fazla kalp ve damar hastalığından ölüyorlar.

ÖNLEMEK İÇİN NE YAPALIM?

Kalp ve damar hastalıkları en önemli ölüm sebebi… Kanserden önce geliyor. Kanser kelimesi haklı olarak insanlara daha ürkütücü gelebilir. Ancak bilinmelidir ki; kalp ve damar hastalıkları büyük ölçüde önlenebilir rahatsızlıklar. Kalp ve damar hastalıklarında “genetik faktörlere” değiştirilemeyen faktörler diyoruz. Bir de değiştirebileceğimiz faktörler var.

NEDİR BU FAKTÖRLER?

Hipertansiyon, yüksek kolesterol, sigara, şişmanlık, diyabet, egzersiz eksikliği… Bu maddelerin hepsi baş etmemiz gereken en önemli düşmanlar.

HER GÜN EN AZ 2-3 KİŞİNİN HAYATINI KURTARIYORSUNUZ. KALPLERİNE DOKUNDUĞUNUZDA NE HİSSEDİYORSUNUZ?

Ne kadar çok ameliyat yapmış olursanız olun, bu hiçbir zaman alışamayacağınız bir durum! Belki de öyle olması lazım. O anda başka bir kişinin hayatının sizin ellerinizde olması değişik ve karmaşık bir duygu. Kalbi elinize aldığınızda aklınıza gelen tek şey o hasta için elinizden gelenin en iyisini yapma isteği...

ŞİŞMAN İNSANIN KALBİ, DAMARLARI NASIL GÖRÜNÜYOR?

Kalbe ulaşmak cilt altı ve diğer tabakalardaki yağ dokusundan dolayı daha zor.

Kalbe en iyi gelen yiyecekler; Zeytinyağı, Omega3'ten zengin balıklar (somon, ton, uskumru, sardalye, hamsi gibi), koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, semizotu, maydanoz, brokoli gibi), ceviz, baklagiller, böğürtlen, yeşil çay

Kalbe zararlı yiyecekler; Doymuş yağ (oda sıcaklığında katı olan yağlar; margarin gibi), trans yağlar, aşırı şeker, işlemden geçmiş etler (sosis, salam gibi)

EGZERSİZ Mİ? AVUÇ AVUÇ İLAÇ MI?

İngiltere’de pratisyen bir doktor olan John Morgan hastalarını tedavi etmedeki başarısıyla şu sıralarda çok gündemde... Dr. Morgan haftada 280-300 hasta görüyormuş. Hastalarına düzenli olarak egzersizin önemini anlatmaya başlamış. Sonra da bunu toplu derslere çevirmiş. Hastalarına 10 dakika egzersizin yararlarını anlatıyormuş. Hastaneye ücretsiz egzersiz salonu da kurdurmuş. Dr. Morgan diyor ki: “Tansiyon hastalarım egzersiz yapar ve kilo verirlerse hap sayıları azalmaya başlıyor.”

 


Vatan Gazetesi I 24 Ocak 2015

Tarih 24.1.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler