Kalp yetersizliğinin tedavisinde amaç öncelikle sorun düzeltilebilir bir durum ise düzeltmektir. Kapak ameliyatı, koroner müdahaleler, ritim bozukluğunun tedavisini gerçekleştirmek, ilaç tedavisiyle yakınmaları ortadan kaldırmak veya azaltmak bu amaçlardır. Ayrıca, ilaç tedavisiyle kalp yetersizliğine neden olan ya da kötüleştiren sorunları örneğin hipertansiyon, ritim bozukluğu, koroner damar hastalığı, diyabeti tedavi etmek ve hastanın durumunu etkileyebilecek yaşam ve diyetle ilgili faktörleri düzenlemek ve daha önemlisi ani ölüm riski yüksek hastaları tespit edip koruyucu önlemler almak da öncelikli hedeflerdir.

Kalp yetersizliği tedavisinde ayrıca uygun hastalara kalp pili tedavisi uygulamak da yöntemler arasındadır. Kalp yetersizliğinde ilaçların kullanım amaçları; hastalığın ortaya çıkardığı nefes darlığı ve ayaklarda şişlik gibi yakınmaları ortadan kaldırmak, kalbin performansını artırmak, kalp fonksiyonlarının daha da bozulması veya kötüleşmesini engellemek, kalp yetersizliğine neden olan veya kötüleştiren sorunları tedavi etmektir.

İlaçlar düzenli kullanılmalı

Kalp yetersizliği tedavisi bazen kolay, çoğu zaman da zorluklar içerir. Tıbbi tedavi ve anjiyografi, stent, kalp pili takmak gibi ek müdahaleler tedavi süresince oldukça önemli olmakla birlikte hastaya da önemli sorumluluklar getirmekte. Uzman tarafından verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. İlaçların aksatılması ve önerilen dozlarda kullanılmaması tedaviyi aksatır. Kalp yetersizliği olan hastalarda tuz kısıtlaması da önemli.

Bunun yanında kilo kontrolü hatta mümkünse fazla kiloların verilmesi için diyet gerekebilir. Diyabeti olan hasta diyabetik diyet yapmalı. Sigaranın bırakılması da şarttır. Hastanın mevcut kapasitesine uygun şekilde egzersiz ve yürüyüş yapması, kalbi yoracak ağır fiziksel güç kullanımı sakıncalı olabilir. Kalp yetersizliği olan hastalar özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için grip aşısı yaptırmalı.

Bu belirtilere dikkat!

Nefes darlığında giderek artma olması, güçten düşme ve halsizlik hissinde, hızlı ve beklenmeyen kilo artışında, karında giderek artan şişkinlik ve ağrı hallerinde vakit kaybetmeden uzmana gidilmesi gerekir. Yine, iştahsızlık, mide bulantısı, ayak bileklerinde ve bacaklarda giderek artan şişlik durumları ve aniden bayılma hallerinde acilen yardım alınmalıdır.

 

AKŞAM Gazetesi I 15 Haziran 2015

Tarih 15.6.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler