Fazla kilo, çocukların da sağlığını tehdit ediyor. Yeni neslin çok sevdiği hamburger ve pizza, obezite riskini arttırıyor. Ev yemeklerinin daha faydalı olduğunu belirten uzmanlar, ''Mutlaka ayran için'' diyor.

Dünya Sağlık Örgütü, hızla yayılan şişmanlığın sağlığa olan tehdidini dikkat çekiyor. Peki, yediden yetmişe herkeste görülebilen obezitenin altında hangi nedenler yatıyor? Araştırmalar, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamın obeziteye neden olduğunu gösteriyor. Eskiden yetişkinlerde görülen obeziteye, artık küçük çocuklarda ve ergenlerde de sık rastlanıyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. F. Başak Namdar Çelikkan, obezitenin temellerinin çocukluktan itibaren atıldığını söylüyor. Çocukluk çağı obezitenin artık çocukları da tehdit ettiğini belirten Uzm.  Dr.F. Çelikan, kilonun hem beden yapısını hem de ruh sağlığını bozduğunu belirtiyor. Paketli, trans yağı içeren bisküvi, cips, kek ve tatlı gibi kalorili ve bol yağlı besinler zamanla kilo aldırıyor. Bu kiloların önlenemeyen hızla artması vücutta birikmesi obeziteyi beraberinde getiriyor. Bu konuda ailelere büyük görev düşüyor. Çocuklarının fazla kilo  almaya başladığını fark eden anne babaların, vakit kaybetmeden uygun bir diyet ve egzersiz programı belirlemeleri gerekiyor. Özellikle çocukların TV ve bilgisayar karşısında yemek yemeleri kilo alımına neden olduğundan bu alışkanlıklarına son vermek önem taşıyor. Uzm Dr. F. Başak Namdar Çelikkan, yeni nesil obeziteden koruyacak önerilerini sıralıyor:

Şekerliyse Tehlike

Yüksek kalorili şeker ve yağ içeren gıdalardan, hamburger, pizza, döner gibi fast food yiyeceklerden uzak durun.

Hazır ve paketli gıdaları tüketmeyin.

Günde 3 ana, 3 de ara öğün beslenin.

Sabahları mutlaka kahvaltı yapın.

Öğün aralarında ayran, meyve ve taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.

Yemeklerinizin porsiyonlarını küçültün.
  • Fazla kilo, çocukların da sağlığını tehdit ediyor. Yeni neslin çok sevdiği hamburger ve pizza, obezite riskini arttırıyor. Ev yemeklerinin daha faydalı olduğunu belirten uzmanlar, ''Mutlaka ayran için'' diyor.
Tarih 31.5.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler