Sebepleri ve Tedavisi

Diyet önlemleri, düzenli egzersiz ve 3 yüksek tansiyonu ilacı kullanmanıza rağmen tansiyonunuz kontrol altına alınamıyorsa dirençli hipertansiyonunuz var. Bazı ilaçlar, alkol, bitkisel ürünler bu tansiyon türünün en önemli sebepleri.

Dirençli hipertansiyon nedir?

Uygun yaşam tara değişikliğine, 3 hipertansiyon ilacının düzenli kullanılmasına rağmen kan basıncının 140/90 mmHg'nın altına düşürülememesidir. Dirençli hipertansiyonun sıklığı bilinmiyor.

Ancak çeşitli çalışmalardan elde edilen veriler göz önüne alındığında yüzde 20-35 civannda olduğu tahmin ediliyor. Gerçekten dirençli tansiyon olup olmadığının araştırılması çok önemli. Çünkü tansiyon tipleri içinde en yüksek inme ve yan etki oranına sahiptir.

Sebepleri nelerdir?

Pek çok tanımlanmış nedeni vardır.

• Bazı ilaçlar: Ağn kesiciler (steroid olmayan antienfle&matuvar ilaçlar), zayıflama ilaçlan, uyancılar (metilfenidat, amfetamin, modafinil vb), doğum kontrol haplan, kalsinörin inhibitörleri, steroidler (kortizon), eritropoietin.
• Meyan kökü.
• Alkol.
• Bitkisel ürünler (efedra, ma huang, ginglo).
• Bazı hastalıklar (kronik böbrek hastalıklan. Cushing sendromu, hipertiroidi gibi.)

Nasıl tedavi edilir?

• Öncelikle dirençli hipertansiyona neden olabilecek ilaçlar belirlenip mümkünse kesilmeli. Altta yatan başka bir hastalık varsa bulunmalı ve tedavi edilmeli.
• Az tuzlu diyet, düzenli egzersiz, fazla kilolann verilmesi, alkol alımının sınırlandırılması ve sigaranın bırakılması gibi yaşam biçimi değişikliklerine uyulmalı.
• Tansiyon ilaç sayısı uygun şekilde artırılmalı.
• Tüm tedavi olanaklarına rağmen hastalann ancak yüzde 53'ünde tansiyon hedef kan basıncı olan 140/90 mm Hg'a iner.

"Avrupa Kardiyoloji Derneği tarafından yüksek tansiyon evreleri belirlendi. Buna göre; tansiyon değerlerinin yükselmesiyle kalp hastalığı riski paralel seyrediyor. İşte yüksek tansiyon evreleri:

• Tansiyon değerinin 120/80 mmHg'nın altında olması optimal (ideal düzey) olarak adlandırılır.
• Normal tansiyon değeri büyük tansiyon değerinin 120-129 mmHg, küçük tansiyon değerinin ise 80-84 mmHg arasında olması olara* tanımlanır.
• Yüksek normal ise bu değerlerin 130-1J9 ve/veya 85-89 mmHg arasıı .da olmasıdır.
• Evre 1 hipertansiyonda değerler 140-159/90-99 mmHg arasındadır.
• Evre 2'de değerler 160-179/100-109 mmHg arasında bulunur.
• Evre 3'te ise tansiyon çoğunlukla 180/110 mmHg ve üzerinde ölçülür.
• Gece tansiyon düşmesi olmayan (nondipper) hastalarda tansiyon ilaçlarından birinin gece verilmesi uygun olabilir.
• Dirençli hipertansiyon hastalarının ileri merkezlerde, konunun uzmanlan tarafından takibi ve tedavisi yapılmalı.

9 adımda düşürün

1) Kilo verin: Aşın kilo hipertansiyonun ortaya çıkışını kolaylaştınr.
10 kg vermekle büyük kan basınçlannda 5-20mm-Hg azalma sağlanabilir.

2) Balık yağı tüketin: Meyve-sebze ağırlıklı, hayvansal yağlardan düşük bir beslenme hipertansiyon kontrolüne yardımcı olur. Lifli besinler.
balık yağı diyette mutlaka yer bulmalı. Bu yolla 8-14mm-Hg ye varan kan basıncı düşmeleri sağlanabilir.

3) Tuzu kısıtlayın: Günlük sofra tuzunun 6 g ile sınırlandırılması kan basıncında 2-8 mm-Hg azalma sağlar.

4) 30 dakika yürüyün: Haftanın çoğu günü yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler hem kilo vermeyi kolaylaştınr hem de 4-9 mm-Hg civannda kan basıncı düşmesini sağlar.

5) Alkolü kısıtlayın: Yetişkin erkekler için günlük alkol tüketiminin 300 ml şarap veya 60 cc viski veya 720 cc bira ile sınırlandırılması kan basıncında 2-4 mm-Hg düşmeye neden olur. Kadınlar ve zayıf erkekler için üst limit bu rakamlann yansı olarak düşünülmeli.

6) Sigarayı bırakın: Sigara tüm kalp damar hastalıklannı tek başına 2-3 kat artnr. Her sigara içiminden sonra 15-30 dakika süren kan basıncı yükselmeleri görülür. Tedaviye yanıtı artırmak için içilmemeli.

7) Potasyum alın: Diyetteki taze meyve ve sebzelerle alınan günlük 90 mmol potasyum kan basıncında 2-4 mmHg düşme sağlar. Fasulye. ıspanak, mercimek, kuru kayısı, yoğurt, somon iyi potasyum kaynaklandır.

8) Kafeini kısıtlayın: Kahve, çikolata, kolalı içecekler gibi kafein içeren yiyecekiçeceklerden sonra kan basıncında birkaç saat süre ile 5-15 mm-Hg artış olur. Bu nedenle bunlan dikkatli tüketin.

9) Psikolojik rahatlayın: Stres kan basıncında yükselmeye neden olur. Yoga, meditasyon, psikoterapi gibi yöntemler kan basıncının kontrolünü kolaylaştırabilir."

 

Tarih 9.8.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler