Ses Kısıklığı hangi hastalıkları işaret ediyor olabilir?

Ses hastalıkları günümüzde milyonlarca kişinin günlük yaşantısını etkileyen önemli bir problemdir. Bu sorun bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi bazen gırtlak kanseri habercisi de olabilir… Bu nedenle 2 haftadan uzun sürerse doktora başvurulmalıdır.

Ses kalitesi kişinin sesinin onu dinleyen kişi üzerinde bıraktığı işitsel izlenimdir. Ses teli üzerinde yarık bulunması, ses telleri arasında perde bulunması gibi doğumsal anamoliler ses kısıklığı nedenidir. Trafik kazaları nedeniyle oluşacak gırtlak travmaları, delici aletlerle oluşan yaralanmalar, gırtlak üzerine herhangi bir sebeple yapılan cerrahi müdahaleler, gırtlağın enfeksiyonları, alerjiye bağlı gırtlakta meydana gelen şişmeler, ses kalitesini bozan nedenlerdir. Gırtlağın hatalı ve fazla kullanılması sonucunda ses teli nodülü veya ses teli polibi gibi lezyonlar da ortaya çıkabilir. Florence Nightingale Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, yaygın bir sorun olan ses kısıklığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı:

SEBEPLERİ NELERDİR?

Boğaz temizleme ve şiddetli öksürme de ses ve ses tellerini zedeler. Boğaz temizleme ve öksürüğün en sık sebeplerinden birisi ses telleri seviyesinin altında konuşma veya aşırı balgam bulunmasıdır. Bu nedenle boğazımızı temizlerken göğsümüzü ve karnımızı içeri çekip ve ciğerlerimizdeki havayı dışarı verirken yumuşak "H" sesi çıkararak bunu yapmalıyız. Alerjiye karşı kullanılan ilaçlar ses tellerinde kurumaya neden olacağından oldukça nadir olarak kullanılmalıdır. Piyasada bulunan bazı nazal spreyler kurutucu etki yaratmadan alerji şikayetlerini geçirebilir. Aspirin ürünleri kanama eğilimine yol açabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Ağır koyu balgam ve geniz akıntısından şikayet eden kişilerde koyu salgıyı inceltecek ilaçlar bol su ile alınırsa faydalı olur.

NE ZAMAN CİDDİYE ALINMALI

Soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı bulunması, öksürükle birlikte kan gelmesi, yutma güçlüğü, boyunda şişlik, birkaç günden uzun süren tam ses kaybı ya da 2 haftadan uzun süren ses kısıklığı gibi belirtiler varsa mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekir.

FISILTILI KONUŞMAK DAHA ZARARLI

Düzenli olarak egzersiz yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan, vitamin ve mineral takviyesi almak, lifli gıda tüketmek sesini kullananlar için yapılması gerekenlerdir. Gribal enfeksiyon geçirdiğimizde sesimizi zorlamamalıyız. Fısıldamak, normal konuşmaktan daha zararlıdır. Aşırı konuşmayarak mümkün olduğu kadar aralıklı ses istirahati uygulanmalıdır. Bağırmak, yüksek sesle gülmek ve çığlık atmaktan kaçınılmalıdır. Gürültülü ortamlarda (kalabalık restoran ortamları, partiler, vb.) sesimizi mümkün oldukça az kullanalım.

ALTIN KURAL BOL SU İÇMEK!

Ses tellerinin yeterli titreşebilmesi için üzerinde ince bir mukus tabakası ile kayganlaştırılması gereklidir. En iyi kayganlaştıncı ise bol içilen sudur. Altın kural mümkün oldukça su içmektir. Kahve, çay, alkol gibi içecekler suyu vücuttan uzaklaştırdıkları için ses tellerinin kurumasına sebep olur. Bu içecekler az miktarda alınmalı ve alındığında denge sağlamak için bol su içilmelidir. Ses tellerinin nemini bozan diğer faktör de hava kuruluğudur. Gaz ve elektrik sobaları, klimalı ortamlar ses tellerini olumsuz etkiler.

TEŞHİS İÇİN NE YAPILIR?

Ses kısıklığının başlangıcı, süresi, uygulanan tedavi, daha önce ses kısıklığının olup olmadığı, sigara kullanımı, hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, genetik özellikleri, geçirdiği cerrahi girişimleri, hastanın psikolojik durumu değerlendirilmelidir. Seste değişikliğe neden olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde büyüklük, ses tellerinde patolojiye neden olabilen farenjit, sinüzit, alerjik rinit araştırılmalıdır. Poliklinik şartlarında endoskopik olarak ses tellerinde nodül, polip, kanser, reflü ya da ses oluşumu sırasında kapanma bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir.


Sözcü Gazetesi I 02 Nisan 2015

 

  • Ses Kısıklığı hangi hastalıkları işaret ediyor olabilir?
Tarih 2.4.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş