Kalp hastalarının dikkatine..

ICD’ler, anormal hızdaki tehlikeli kalp ritimlerini tedavi etmenin yanında, kalp hızı belli düzeyin altına düştüğünde normal kalp pilleri gibi işlev görebilmektedir. Bunun yanında kalp yetersizliği olan bazı hasta gruplarında özel bazı pil fonksiyonlarıyla kalp yetersizliğini düzeltebilir.

Kimler ani ölüm riski taşır

- Kalp yetersizliği olan kişiler
- Ejeksiyon fraksiyonu düşük olan kişiler
- Daha önce kalp krizi geçirenler
- Koroner kalp hastalığı olanlar
- Ailede ani kalp ölümü olan kişiler
- Daha önce kalp durması nedeniyle canlandırılmış kişiler
- CD, kalbin kendi ritmini sürekli olarak takip ederek çok hızlı ve potansiyel tehlikeli ritim bozukluklarını tespit eder. Tespit ettiği ritim bozukluğunu sınıflandırarak pil özelliği sayesinde şok vermeden veya başarısız olursa şok vererek durdurmaya çalışır.

Ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyon olarak adlandırılan bu tehlikeli ritim bozuklukları kalbin pompa gücünde azalmaya sebep olarak baş dönmesi ve bayılma ve de en dramatiği ani ölüme sebep olur.

Nasıl hissedilir?

İnsanlar aldıkları şoku farklı tanımlamaktadırlar. Bazen tehlikeli ritim bozukluğu sırasında şok hissedilmeyebilir. Şok olduğunda bazı kişiler hafif bir duyum hissederken, bazıları “tekme yemiş gibi” olarak tanımlayabilir. Unutulmaması gereken, eğer uygunsuz bir şok değilse, şok olması tehlikeli bir ritim bozukluğunun cihazınız tarafından durdurulduğu anlamına gelir.

Şok olunca ne yapılır?

İlk şoka maruz kaldığınızda, doktorunuzla temas kurun. Sadece tek şok olduysa ve kendinizi iyi hissediyorsanız ertesi gün de doktorunuzla görüşebilirsiniz. Birden fazla şoka maruz kaldıysanız ve kendinizde rahatsızlık hissediyorsanız hemen doktorunuzu arayın. Kalp pilinde olduğu gibi, doktorunuz cihazınıza özgü programlayıcılar vasıtasıyla şok sebebi olan ritim bozukluğunuzu analiz edecek, gerekirse cihazınızda özel ayarlar yapacak ve ilaç tedavinizde düzenlemeler yapacaktır.

ICD implantasyonu sonrası takip, kontrol sıklığı, aktif yaşam ve cihazın fonksiyonuyla etkileşebilecek çevresel ve medikal faktörler genelde standart kalp piline benzerdir. Daha önce herhangi bir tehlikeli ritim bozukluğuna maruz kalmamış ve ICD daha önce bahsedilen riskleriniz nedeniyle implante edilmişse implantasyondan 1 ay sonra araba kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha önce kalp durması, tehlikeli ritim bozukluğu deneyimi olmuşsa en az 6 ay süreyle araba kullanmayın. Yine implantasyondan sonra şoka maruz kaldıysanız en az 6 ay süreyle araç kullanmayın.


Akşam Gazetesi I 18 Ekim 2015

Tarih 18.10.2015 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler