Tiroid, boynumuzun ön kısmında yer alır ve vücudumuzda hormon salgılayan en büyük bezdir.

Salgıladığı hormonların metabolizmamız üzerinde çok önemli etkileri vardır. Neredeyse bütün metabolizma hızını düzenler. Vücudumuzda ısı oluşumunu, oksijen tüketimini, kalbin kasılma gücünü, nabız hızını artırır. Kan hücrelerinin, kemik ve kas dokusunun yıkımını, vücuttaki şeker oluşumunu hızlandırır, yağ dokularından yağın salınımını ve parçalanmasını artırır. Sinir sisteminin gelişimi ve çalışmasını sağlar.

30-40 Yaşlarında Görülüyor

Tiroid bezi tüm bu etkilerini ana yapısında iyot içeren T3 ve T4 olarak adlandırılan hormonları aracılığı ile yapar. T3 ve TA salgılanması emrini ise beynimizdeki ana salgı bezi Hi-pofiz, gönderdiği TSH hormonu ile yapar. Tiroid bezinin büyümesine guatr adı verilir.

Bu yapısal bir bozukluktur. Bir grup hastalık ise yapısal değil fonksiyoneldir. Bu hastalıklarda tiroid bezi normalden daha az veya daha çok hormon salgılar. Normalden daha az hormon salgılanmasına Hipotiroidi, daha çok hormon salgılanmasına ise Hipertiroidi denir. Bu hastalıklar bazen guatr ile beraberdir, bazen de değildir. Yani bezin çalışma bozuklukları ile guatr her zaman bir arada olmayabilir.

Hipertiroid yüksek tiroid hormonlarının yarattığı bir hastalık grubudur. En sık görüleni ise Basedovv veya Graves adı verilen hastalıktır. Burada tiroid dokusu sürekli hormon salgılar ve bu hormonların aşırı etkileri görülür. Çoğunlukla 30-40 yaşları civarında görülür. Hastalık çoğunlukla kadınları tutar. Neredeyse 10 kadına karşılık 1 erkekte görülmektedir.

İşte Adım Adım Verdiği Belirtiler

1- Tüm vücut bu hastalıktan etkilenir. En tipik bulgu gözlerde oluşur. Göz kapakları çekilmesi ve gözün arkasında özel bir madde birikmesine bağlı olarak ileriye doğru fırlamış, daha iri gözüken, şaşkın gibi bakan gözler hastalık için tipiktir. Göz kapakları iyi kapanamadığından gözlerde kuruluk, yanma gibi belirtiler görülür. Hastalık tedavi edilmezse görme kaybına kadar gidebilir .Erken tedaviye başlanmazsa gözlerin dışa fırlaması gibi bazı bulgular kalıcı olabilir.

2- Hastalığın diğer sık görülen belirtisi kilo kaybıdır. İştahı olmasına rağmen hastalar büyük bir hızla zayıflarlar ve kas gücü azalması görülür. Ateş basması ve sıcağa tahammülsüzlük neredeyse tüm hastalarda ortak şikayettir.

3- Hastalığın tipik tablosu sinir sistemi bulguları ile tamamlanır. Ellerde titreme, reflekslerde artış, sıkıntı hissi, ajitasyon, psikiyatrik bozukluklar, kol ve bacaklarda istemsiz hareketler görülebilir.

4- Kemik erimesi (Osteoporoz), kansızlık, cinsel fonksiyonlarda gerileme, kadın ve erkekte kısırlık görülebilir. Erkeklerde göğüslerde büyüme de olabilir.. Cinsel arzularda artış olsa bile cinsel güçte bir hayli azalma görülür. Ciltte kızarma ve terleme, saç dökülmesi, tırnaklarda zayıflama görülür. Kalp hızı artar, kan basıncı yükselir. Kalpte ritim bozuklukları görülebilir. Kalp kası zayıflar. Tedavi edilmeyen hastalarda kalp yetersizliği görülür.

Göğüs kaslarının zayıflaması ile solunum zorlukları oluşabilir. İştah artışı, bulantı, midede yanma, ishal gibi sindirim sistemi bozuklukları hastaların önemli bir kısmını büyük ölçüde etkilemektedir.

Kesin Tedavisi Mümkün mü?

Tanı doktor muayenesi ve laboratuvar testleriyle konulur. Kanda T3 ve TA hormonları artmış olarak bulunur. Diğer kan ve görüntüleme teknikleri ile hipertiroidinin nedenleri ve tipi yapılan testlerle ayırt edilerek tedavi planlanır. Tedavi kısa süreli olmayıp dikkatli takip gerektirir. En sık yapılan tedavi tiroid bezinin hızlı çalışmasını bloke eden ilaçlardır. Hastalık kontrol altına alındıktan sonra da tedavi bir süre devam ettirilir.

İkinci tedavi Radyoaktif İyot tedavisidir. Bu tedavi bu konuda uzmanlaşmış hekimlerce yapılır. Hızlı çalışan dokular radyoaktif iyotla kontrol altına alınır. Tedavi sonunda tiroid dokusunun yavaş çalışması (Hipotiroid) sık görülür. Kontrol altına alınması güç olgulara cerrahi uygulanır.

Tiroid dokusunun bir kısmı çıkarılır. Normal vücut fonksiyonları için bir miktar doku bırakılır.

Mutlaka Tedavi Edilmelidir...

Tedavi edilmeyen olgularda ciddi komplikasyonlar (Görme kaybı, kalp hastalığı, aşırı zayıflık sonucu vücut direncinin düşmesi gibi) görülebilir. Nadir görülmekle beraber hipertiroidi hastalarında enfeksiyonlar, cerrahi girişimler ve travma "Tiroid Fırtınası" denilen, vücuda aşırı horman salınımı ile karakteristik bir tabloya neden olabilir. Yüksek ateş, hızlı nabız ve şiddetli terlemenin ardından bütün belirtiler şiddetle ortaya çıkar ve ölüme sebebiyet verebilir.

Bariz bir kilo kaybı, terleme, göz bulguları, ellerde titreme gibi belirtileri olan hastaların vakit geçirmeden bir doktora başvurmaları, hipertiroidi tanısı aldıklarında ise uzun ve sabırlı bir tedaviye hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Tarih 31.1.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş