İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, adım adım gripten korunma yöntemlerini anlattı.

Influenza virüsüne bağlı olarak gelişen grip, özellikle kış aylarının favori hastalığı. Hafif boğaz, yaygın kas ve kemik ağrıları, 38-39 derece ateş, aşırı yorgunluk, titreme, burun akıntısı, öksürük, göğüste sıkıntı, virüsün cinsine göre bazen kusma ve ishalle kendini belli ediyor. 2-5 gün kadar şiddetli seyrediyor, 7-10 gün içinde düzelse de tamamen geçmesi 2-4 haftayı buluyor. 

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, adım adım gripten korunma yöntemlerini anlattı. 

NE ZAMAN doktora gidelim? 

Şikayetlerin azalacağına artması ve 10 günü geçmesi, ateşin düştükten iki gün sonra tekrar yükselmesi durumunda doktora başvurulmalı:

 • 38 dereceyi geçen yüksek ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Astım benzeri nefes darlığı
 • Yeşilimsi ve yoğun balgam
 • Aşırı halsizlik ve iştahsızlık
 • Kulak ağrısı
 • Yaşlı veya iki yaş altında olmak
 • Bağışıklık zayıflatıcı tedavi görenler
 • Müzmin akciğer, karaciğer, kalp yetersizliği, şeker, böbrek hastaları ve gebeler.

Nasıl korunuruz

Hijyen kurallarına uyulmalı. Özellikle yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce eller yıkanmalı. Ortak kullanılan eşyaların temizliğine dikkat edilmeli. Merdiven trabzanı ve kapı kolu gibi virüs barındıracak noktalar kağıt peçeteyle tutulmalı. Cep telefonu ve bilgisayar klavyesi gibi eşyaların alkol veya sabunla sık sık temizlenmesi öneriliyor.

Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı. Eller, burun, göz ve ağza sık sık götürülmemeli, tırnak yenmemeli.

Probiyotik, yani faydalı bakteri içeren doğal yoğurt, sarımsak, soğan, sirke, ev yapımı turşu, boza, kefir, bol taze sebze ve C vitamini içeren narenciyeler tüketilmeli.

Şekerli ve unlu gıdalar, virüslere karşı bağışıklık sisteminin mücadelesini zorlaştırdığı için tercih edilmemeli.

Günde 30 dakika hızlı yürüyüş, 4-5 dakika kültür-fizik egzersizleri yapılmalı. Bu rutin, bağışıklık sistemini 24 saat kadar koruyor.

D vitamini ihtiyacımızın büyük çoğunluğu güneşe bağımlı olduğundan, eksikliği durumunda hekime danışarak takviye alınmalı.

Her gün yedi saat uyunmalı.

Hasta NASIL TEDAVİ EDİLMELİ?

Gripte riskli kişilerde ilk 24-48 saat içinde antiviral ilaç kullanımı, belirtilerde hafifleme ve iyileşme süresinde 1.5 gün kadar kısalma sağlayabiliyor. İstirahat çok önemli, bağışıklık sistemimizin virüsle daha etkili mücadelesine olanak sağlayarak iyileşme süresini kısaltıyor, toplum içinde yayılımını azaltıyor.

Ağrı kesici, ateş düşürücüler tedavi değil şikayetleri azaltıcı etki gösteriyor olsa da virüslere karşı savunmayı zayıflatabiliyor.

Burun akıntısı fazlaysa, akıntı giderici veya alerji ilaçları alınabiliyor ama dışarıya virüs atılmasını engellediği için uzun süre kullanılmamalı.

Buruna sık sık tuzlu su çekmek, virüslerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırıyor.

Öksürük baskılayıcılar, virüslerin atılmasını azaltacağından mecbur kalmadan kullanılmaması gerekiyor.

Alkol ve kahvenin solunum yollarında kurutucu etki yapmasından dolayı tüketilmemesi veya her fincan karşılığı bir bardak su içilmesi gerekiyor.

Antibiyotikler, virüslere etkisiz olduğundan kullanılmaması gerekiyor.

DOĞAL TEDAVİ yöntemleri nelerdir?

Hekiminize danışmak kaydıyla;

 • D vitamini eksikliğiniz varsa, uygun dozda takviye alın.
 • Nar ve portakal gibi C vitamini bakımından zengin meyveleri tüketin.
 • Çinko ve selenyum desteği kullanın.
 • Zencefil, kuşburnu, ıhlamur, nane, limon ve tarçın çayları iyileşmeye yardımcı olabiliyor.
 • Tavuk suyu çorbası gerçekten işe yarıyor!


ÇİNKO DESTEĞİ alınmalı!

Çinko, insan için hayati öneme sahip bir element. Beyin, kas, kemik, böbrek, karaciğer, prostat ve gözde bulunuyor. Biyolojik ve kimyasal reaksiyonlarda önemli rol oynuyor. Kırmızı et, sakatat ve kuruyemiş çinko bakımından zengin, Eksikliği; bağışıklık sisteminin zayıflamasından algı bozukluğuna, metabolizma sorunlarından göz ve cilt hastalıklarına kadar birçok soruna yol açıyor.

Çinkonun soğuk algınlığının başlangıç döneminde iyileşmeyi hızlandırabileceğini gösteren çalışmalar var. Bağışıklık hücrelerimizin savunma silahları üretmesine katkıda bulunuyor. Virüslerin çoğalmak için hücrelerimizin içine girmesi, çinko sayesinde engelleniyor. Bunun özellikle nezle virüsü olarak bilinen Rhino virüsler üzerinde etkili olduğu söyleniyor. Doz olarak ise günde 75 mg. alınmalı.

  

 MİLLİYET Gazetesi     I     4 Aralık 2016

 • İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, adım adım gripten korunma yöntemlerini anlattı.
Tarih 4.12.2016 editor@florence.com
Paylaş