Sonbahar hastalıkların artış gösterdiği bir mevsim..

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü, Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, "Değişime ayak uyduramayanlar daha çok hasta oluyor" diyor ve ekliyor: "Sıcak günlerin geride kaldığı bu dönemde vücudumuz soğuğa alışmakta güçlük çekiyor. Sabah saatlerindeki soğuk hava öğlen yeniden ısınınca gün içindeki bu önemli ısı farktan bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiliyor. Günlerin kısalmasıysa dışarıda güneşli temiz havada geçirdiğimiz zamanı azaltıyor." Bu nedenle başta soğuk algınlığı ve benzer mikrobik hastalıklar olmak üzere alerjik hastalıklar ile akciğer ve kalp yetersizliği gibi hastalıklarda artış görülüyor. Bu dönemde kapalı ve kalabalık alanlarda yaşamak mikrobik hastalıklara yakalanma riskini artırıyor.

Çok soğuk havalarda el ve ayak parmaklarındaki damarların büzüşmesi kan basıncında artışa neden olarak kalp yetersizliğinde kötüleşmeye yol açabiliyor. Sonbaharda meydana gelen cilt kuruluğu cilt hastalıklarının alevlenmesine neden oluyor. Dökülen yaprak ve ağaç tozları rüzgar yardımıyla daha kolay yayılıp alerjik hastalıkları tetikleyebiliyor.

Ateş çocuklar dışında genellikle pek yükselmiyor. Yorgunluk hissi gripteki kadar fazla olmuyor. Kas ve kemik ağrıları da griple karşılaştırıldığında daha az oluyor. İlk 3 gün bulaşıcılığı fazla olduğu için dikkatli olmak gerekiyor.

Çoğunlukla 1 hafta, en fazla da 10 gün içinde DÜZELİYOR.

Sabah saatlerindeki soğuk hava öğlen yeniden ısınınca gün içindeki bu önemli ısı farktan bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiliyor. Günlerin kısalmasıysa dışarıda güneşli temiz havada geçirdiğimiz zamanı azaltıyor." Bu nedenle başta soğuk algınlığı ve benzer mikrobik hastalıklar olmak üzere alerjik hastalıklar ile akciğer ve kalp yetersizliği gibi hastalıklarda artış görülüyor.

BU dönemde kapalı ve kalabalık alanlarda yaşamak g mikrobik hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Çok soğuk havalarda el ve ayak parmaklarındaki damarların büzüşmesi kan basıncında artışa neden olarak kalp yetersizliğinde kötüleşmeye yol açabiliyor. Sonbaharda meydana gelen cilt kuruluğu cilt hastalıklarının alevlenmesine neden oluyor.

Sonbaharda hastalık anlamında en çok bebekler, çocuklar, yaşlılar, gebeler, şeker, kalp, böbrek ve akciğer hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olan veya kanser ve romatolojik hastalıklar nedeniyle tedavi görenler, organ nakli geçirenler, şeker ağırlıklı beslenenler, egzersiz yapmayanlar ve aşırı kilolular etkileniyorlar.

Tüm bu grupların etkilenmelerinin temelinde BAĞIŞIKLIK SİSTEMLERİNİN ZAYIF OLMASI ve uyum güçlüğü çekmeleri yatıyor.

10 günden uzun sürdüğünde; yeşilimsi balgam, şiddetli baş ağrısı, kulak ağrısı, yüzde göz çevresinde şişme, ağrı, nefes darlığı, görme bozukluğu gibi belirtiler gelişiyor. Bu durumlarda, bakteriyel enfeksiyon ve sinüzitten şüphe etmek ve doktora başvurmak gerekiyor.

Sinüzit: Burun çevresindeki içi hava dolu kemik boşluklarının iltihapla dolup tıkanmasıyla gelişiyor. Burun tıkanıklığı nedeniyle nefes alma zorlaşıyor. Göz çevresi, alın ve yüzde şişmeye bağlı baş ağrıları görülüyor. Göz çevresi, alın ve yüzde şişmeye bağlı baş ağrıları görülebiliyor

Koyu kıvamlı sarımsı yeşilimsi burun veya geniz akıntısı, burun tıkanıklığına bağlı nefes alma zorluğu, tat ve koku alamamama, genelde gece artan öksürük, kulak, üst çene, diş, baş ağnlan, kötü ağız kokusu, ateş ve halsizlik belirtileri arasında yer alıyor. Hafif şiddetteyse kolay tedavi edilebiliyor.

Romatizmal hastalıklar: Eklemlerde tutukluk, hassasiyet, şişme, ağrı, ısı artışı gibi belirtiler soğuk ve nemli havalarda daha da belirginleşiyor. Kişide kas ağrıları, kramp ve kas güçsüzlüğü de gözleniyor.

Soğuk algınlığı: İlk günlerde hafif boğaz ağrısı ve hapşırma görülüyor. 2-3 gün içinde burun su gibi akmaya başlıyor. Takiben burun akıntısı koyulaşıyor, burun tıkanıklığı oluyor. 4.-5. günden itibarense öksürük gelişiyor.

Alerji:  Genelde bahar aylarında polenler, çiçek tozları ve yaprak dökümüne bağlı olarak rastlanıyor. Belirtiler daha yavaş gelişiyor, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ile kas-kemik ağrıları olmuyor. Göz yaşarması, kuru öksürük, hapşırma daha sık olup haftalar hatta aylarca sürüyor. Alenen maddenin olduğu ortamlarda şikâyetler şiddetleniyor.

Grip: Hafif boğaz ağrısı, 38-39 derece ateş, yaygın kas kemik ağrıları, aşırı yorgunluk, titreme, burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük, göğüste sıkıntı, virüsün cinsine göre bazen kusma ve ishal gelişebiliyor. 2-5 gün kadar şiddetli seyrediyor. 7-10 gün içinde düzelmekle birlikte 2-4 hafta kadar sürüp zatürre ve sinüzite yol açabiliyor.

Bronşit, astım, zatürre: Çoğunlukla yüksek ateş, nefes darlığı, göğüs ağnsı, şiddetli öksürük ve halsizlik belirtileriyle seyrediyor.

Gastrit, mide ve onkikiparmakbağırsağı ülseri: Gastrit ve mide ülserinde genellikle yemekten hemen sonra, onikiparmakbağırsağı ülserindeyse yemekten birkaç saat sonra karın üst kısmında ağrı, şişkinlik, geğirti ve bulantı gelişebiliyor.

Depresyon: Yorgunluk, isteksizlik, iştah azalması, karamsarlık, baş ağrıları, uyanma güçlüğü ve uyku bozukluklarıyla kendini gösteriyor.

Kalp ve akciğer yetersizlikleri: Çok soğuk ve sert rüzgârlı havalarda dışanda yürüyüş yapmak kalp ve akciğer hastalarında nefes darlığı, göğüs ağrısı, çabuk yorulma şikâyetlerini artınyor.

Havanın iyi olduğu günlerde açık havada yürüyüşe devam etmekse kalp ve akciğer kondisyonunun kötüleşmesini engelliyor.

Kilo artışı: Dışarıda geçirilen sürenin azalması, egzersiz eksikliği, şekerli ve unlu gıdaları fazla tüketmeye başlamak fark etmeden kilo artışına neden oluyor. Kan şekerindeki iniş çıkışlarsa yemek sonrasında uyuklama, halsizlik, dikkat dağınıklığı ve soğuk terleme gibi şikâyetlere neden oluyor.


HABERTÜRK Gazetesi    I    26 Eylül 2016

  • Sonbahar hastalıkların artış gösterdiği bir mevsim..
Tarih 26.9.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler