Hassas ve alıngan yapıdaki kişilerin mide ve bağırsakları daha dertli...

Mide ve bağırsak hastalıklarının teşhisinde endoskopi ve kolonoskopinin büyük önemi var. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uzman Doktor Süleyman Uraz, endoskopi adı verilen ışıklı kamera sistemiyle yemek borusu, mide ve onikiparmakbağırsağının görüntülenmesini sağladıklarını söylüyor. Yapılan işlemle bu bölgelerde ülser, gastrit ve kanser gibi hastalıkların tespit edilmesinin yanında, gerekli olması halinde biyopsi de alınabiliyor.

Endoskopik işlemler genellikle hafif sedasyon yapılarak (uyutularak) gerçekleştiriliyor ve bu işlemin hasta tarafından fark edilmesi mümkün olmuyor. Endoskopi sonrasında herhangi bir ağrı duyulmadığı belirtiliyor. Endoskopinin tekrarlayan kanama ve mide kanserine yatkınlık gibi nedenlerle sık aralarla yapılabileceğini söyleyen Uraz, “Bu işlemin tekrarlanmasının düşünüldüğü gibi bir zararı yoktur” diyor.

ENDOSKOPİNİN ADIMLARI

Endoskopi işlemi; yutma güçlüğü, ağrılı yutma, mide kanaması ve şüphesi, mide ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık ve uzun süre devam edip başka nedeni bulunamayan bulantı ile kusma gibi yakınmaların olduğu durumlarda gerçekleştiriliyor.

Damar yolu açıldıktan sonra hafif uyku veya sedasyon için damardan ilaç enjeksiyonu yapılıyor. Endoskopinin bundan sonraki kısmı hasta tarafından hatırlanmıyor. İşlem bittikten sonra hasta genellikle verilen ilacın etkisini azaltan bir ilaçla uyandırılıyor ve birkaç saat sonra günlük yaşamına geri dönüyor.

SİZİ ETKİLEYEN HER ŞEY MİDENİZİ DE ETKİLİYOR

Mide ve bağırsaklar stres ve psikolojik travmalar ile gerginliği en az tolere eden organlar olarak görülüyor ve kişilik yapısına uygun davranışlar gösteriyor. Hassas ve alıngan kişilik yapısındakilerin mide ve bağırsakları da hassas ve alıngan oluyor.

Kişiyi etkileyen her şey mide ve bağırsakları da etkiliyor. Bu kişiler günlük yaşamda; aile, okul ve iş ortamında oluşan stresi mide ve bağırsaklarında da yaşıyorlar. Bu nedenle mide ve bağırsakların fonksiyonel bozukluklarında stres kontrolünün büyük önemi bulunuyor. Sorun halinde psikolojik yarar sağlayan ilaçlar mide ve bağırsakların aşırı reaksiyon vermesini engelliyor.

KABIZLIK SORUNU ÇEKEN ÇOK İNSAN VAR

Bağırsakların organik ve fonksiyonel birçok hastalığı bulunuyor. Özellikle, ‘irritabl bağırsak sendromu’ ile ‘dispepsi’ adı verilen sindirim bozukluğu çok sık görülen fonksiyonel bozukluklar arasında sayılıyor. Sık görülen bir diğer sorunun da kabızlık olduğu belirtiliyor. Bu sorunun tedavisi için gayret, beslenme ve yaşam tarzı değişikliği gerekiyor. Hastaların yarısının hastanelerin gastroenteroloji bölümlerine bu yakınmalar nedeniyle başvurduklarını söyleyen Dr. Uraz, diğer nedenler ve hastalıklar arasında; ishal, iltihabi bağırsak hastalıkları ve kolonun tümöral hastalıklarının yer aldığına dikkat çekiyor.

KÖTÜ HUYLU HASTALIKLAR 50 YAŞ SONRASI ARTIYOR

Karın ağrısı, makattan veya dışkıya bulaşmış şekilde kanama, 2 haftadan uzun süren ishal, bağırsakların normal alışkanlığının dışında kalan değişiklikler, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi belirtilerin olduğu durumlarda hastanelerin gastroenteroloji bölümlerine başvurulması gerekiyor. Mide ve bağırsağın organik hastalıklarının, her 2 cinste de benzer sıklıkta görüldüğüne dikkat çekiliyor.

GAZ ŞİKAYETİNİZ VARSA ŞEKERİ KESİN

Gaz yakınması toplumda en sık dile getirilen problemlerden biri olarak görülüyor. Bunun nedenini bulmanın her zaman bir hastalığa bağlanamayacağı belirtiliyor. Yanlış beslenme, bağırsak flora bozuklukları ve enzim eksikliğine bağlı sindirim yetersizliği en önde gelen nedenler arasında yer alıyor. Günde birkaç kez gaz çıkarmanın normal olduğuna dikkat çeken Dr. Süleyman Uraz, “Bu durumun şişkinlik, karın ağrısı, karında gerginlik gibi şikâyetlere neden olması veya sosyal bir sorun oluşturması halinde konuya eğilmekte yarar var” diyor.

Yıllar boyunca kullanılan antibiyotikler, geçirilmiş bağırsak enfeksiyonları, bölgesel gıda çeşitliliği gibi nedenler bağırsak florasının bozulmasına yol açabiliyor. Durumun aşırı gaz üreten bakteri ve mantarlarda artış oluşturduğu belirtiliyor. Gaz yakınmasının fazla olması halinde özellikle şekerin kesilmesi tavsiye ediliyor. Hareketsizlik, kilo artışı ve kabızlık da bağırsakların çalışmasını bozarak gaz şikâyetlerinde artışa neden olabiliyor. Özellikle yeni başlayan ishal veya kabızlık gibi bağırsak alışkanlığında değişiklikle beraber giden ve ağrının eşlik ettiği gaz ve şişkinlik şikâyetlerinin ihmal edilmemesi öneriliyor. Dr. Uraz, bu durumun ciddi hastalıkların habercisi olabildiğini söylüyor.

KOLONOSKOPİYLE KOLON KANSERLERİNİN ÇOĞU ÖNLENEBİLİR

Ucunda kamera ve ışık sistemi olan cihazla kalınbağırsakların incelenmesi işlemine kolonoskopi adı veriliyor. Bu işlemin makattan kanama, karın ağrısı, bağırsak alışkanlığında değişme, dışkılama sonrası bağırsaklarda boşalmama hissi, kilo kaybı, iştahsızlık gibi alarm bulguları durumlarında hemen; herhangi bir problem olmama durumunda ise check-up amacıyla 50 yaşından itibaren yapılması gerekiyor. En tehlikeli bağırsak hastalığının bağırsak kanseri olduğu belirtiliyor.

Ancak bağırsak kanserleri genellikle poliplerden kaynaklandığı için önlenebilir kanserler olarak görülüyor. Bu süreçte önce kalınbağırsakta küçük bir polip oluşuyor, sonra bu polip yıllar içinde büyüyor ve ardından kanserleşme başlıyor. Bu polipler kolonoskopi esnasında kesilip alındığında kanserin gelişmeden önlenmesi sağlanmış oluyor. 50 yaşından itibaren yaptırılacak kolonoskopi kontrolü ile kolon kanserlerinin çoğunun gelişmeden önlenebileceği belirtiliyor.


HABERTÜRK Gazetesi  I  18 Şubat 2014

 

  • Hassas ve alıngan yapıdaki kişilerin mide ve bağırsakları daha dertli...
Tarih 23.9.2016 editor@florence.com
Paylaş