Deriyi kurutmayan temizleyici ürünlerin kullanılması ve derinin nemlendirilmesine fayda sağlar.

Hamilelik süresince deri değişiklikleri oldukça sık görülür. Bu durum tüm anne adaylarında görülebilecek normal eri değişiklikleri olabileceği gibi hamileliğe özgün hastalıklardan da kaynaklanır. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Uzm. Dr. Banu Taşkın güzellikten ödün vermeden hamileliğin nasıl geçirilebileceğine dair ipuçları veriyor

1 Bol su için

Hamilelik süresince en sık rastlanan sorun deri çatlaklarıdır.Kesin sebebi bilinmese de, hamilelikte deri çatlak gelişimini önlemek için çeşitli tropikal kremler kullanılabilir. Çatlak gelişimini önlemede aşırı ve hızlı kilo artışından kaçınılması, bol su içilmesi ve dengeli beslenme önem taşıyor.

2 Uzun süre ayakta kalmayın

Pek çok gebe kadında yüzde, göz kapaklarında, ayaklarda ve ellerde ödem olabilir.  Genellikle sabahları görülen ve gün içinde gerileyen bu ödemin bilinen bir tedavisi yoktur. Tedbir olarak uzun süreli ayakta kalmaktan kaçınılması, dinlenirken ayakların hafif yükseltilmesi ve elastik veya varis çorapların kullanılması fayda sağlar.

3 Tırnaklarınıza dikkat edin

Gebelikte tırnaklar daha ince kırılgan olabilir. Tırnak cilası aseton kullanımı, deterjan teması ve sık yıkama durumu kötüleştirebilir. Manikür ve pedikür yaptırmak enfeksiyonlar için giriş kapısı oluşabilir. Tırnak düz, kısa ve temiz olmalı. Eldiven kullanmak ve nemlendirici kremler kullanmak fayda sağlar.

4 Cildinizi nemlendirin

İlk aylardan itibaren ciltte kuruma ve yaygın kaşıntı da izlenebilir. Uzun ve sıcak banyolardan kaçınılması deriyi kurutmayan temizleyici ürünlerin kullanılması ve derinin nemlendirilmesine fayda sağlar

 

  • Deriyi kurutmayan temizleyici ürünlerin kullanılması ve derinin nemlendirilmesine fayda sağlar.
Tarih 4.5.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler