Polenlerin havada en yoğun olduğu sabah saatlerinde park ve bahçelerden uzak durmalı.

Bahar Demek Alerji Demek

Bu dönemde eğer önlem alınmazsa hamileler için büyük risk oluşturan bahar polenleri, önce sinüziti ardından da astımı tetikler. Baharın gelişiyle hayatının en özel dönemlerinden birini yaşayan gebeler riskte! Polenlerin artmasıyla birlikte başlayan alerjik hastalıklar hapşırık, göz sulanması, burun akıntısı ve nefes darlığı gibi yakınmalara neden olur. Gebelik öncesine göre daha fazla efor harcamakta olan gebelerde tabloya alerjik hastalıkların yükünün de eklenmemesi için özen gösterilmeli. Uzmanlar, adım adım sağlıklı bir bahar gebeliğinin yollarını anlattı.

Hipertansiyona Neden Oluyor!

Burun içini kaplayan mukozanın alerjik etkenler nedeniyle iltihaplanmasıdır ve genellikle gebelik öncesi de mevcuttur. Gebeye solunum, cilt teması ve ağız yoluyla ulaşabilir. Alejik rinit beslenmeyi, uykuyu daha sonra da strese sebepli gebeliği olumsuz yönde etkilemektedir. İleri aşamada oluşabilecek horlamanın gebelik hipertansiyonu ve bebekte gelişme geriliğiyle ilişkili olabileceği öne sürülmektedir. Tedavi edilmeyen rinit önceden var olan astımı ağırlaştırabilir. Yani hastalığın erken tedavisi gebelikte antibiyotik ve steroid gibi daha tehlikeli ilaçların kullanımını önleyebilir...

İlk 3 Ayda İlaç Kullanmayın!

Alerjen azaltılması ilk basamaktır. Polenlerin havada en yoğun olduğu sabah saatlerinde park ve bahçelerden uzak durulmalı. Eve gelindiğinde duş alıp kıyafetler değiştirilmeli. Günlük kıyafetler yatak odasında dışında değiştirilmeli. Ev ve araçlarda polen filtreli klimalar tercih edilmeli ve bakımı her yıl düzenli bir şekilde yapılmalı. Doktor kontrolünde alınan ilaçlar hastalığın şiddetini azaltır. Çoğu ilaç güvenli sınıfta olsa da özellikle gebeliğin ilk üç ayında ilaç kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.


Tarih 23.4.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler