C vitamini içeren meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler cildi yeniliyor.

Kış aylarının gelmesiyle saçların sertleşmesi, cildin kuruması gibi vücudun nemsiz kalmasından kaynaklanan sıkıntılar, omega içeren balık, fındık, zeytinyağı ve avakadoyla ortadan kalkıyor.

Havaların soğumasıyla vücudumuzun nem oranını dengede tutmamız gerekiyor. Saçlarımız, tırnaklarımız ve cildimiz için bakım kış aylarında daha zor. Cildimizin sadece dış ortamla aramızda bir bariyer olmadığını, yaşayan bir organ olduğunu onu koruyamazsak kuruluk, egzema ve deri enfeksiyonları gibi sıkıntıların oluşacağını belirten Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nden dermatoloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken, 13 adımda kış güzelliğini anlattı: 

Kuru cilt: Kış aylarında banyo suyuna katılan bazı nemlendiricilerle vücudumuzdan suyla uzaklaşabilecek olan nemi koruyabiliriz. Özellikle atopik cilt yapısına sahip çocuk ve erişkinlerde bu uygulama kullanılabilir. Doğal yollardan banyo suyuna katılan saf zeytinyağ veya süt vücuttaki nemi tutmada yararlı olabilir. Bunun dışında alınacak nemlendiricilerde içeriğine dikkat etmeli, paraben olanlardan uzak durmalıyız.

Çatlak ayaklar: Cilt kuruluğu artarken ayaklar, topuklar daha fazla kurur. Topuk çatlakları oluşur. Haftada bir kez banyoda topuklardaki ölü derinin ponza taşıyla alınması gerekir. 

Yüz kuruluğu: Vücudun en hassas bölgesi yüzümüzdür ve kışın rüzgar ve soğuğa maruz kalarak daha fazla kurur. Bunun için alkol içerikli sert temizleyicilerden kaçınmak gerekir.Evde yapılabilecek nem maskesi, yumurta sarısı, avokado, süt içerikli bir karışım olabilir. 

Kaşıntılı saç derisi: Kuru ve kaşıntılı saç derisi sıkıntı verici bir durumdur. Sıcak suya uzun süreli temas etmek saç derisini kurutur, bu yüzden çok sıcak suyla duş almamak gerekir. Banyodan önce zeytinyağı, E vitamini veya hindistan cevizi yağıyla saçlı deriye masaj yapılabilir. 

Kaba saçlar: Saç tipi ne olursa olsun şampuanlamadan sonra saç kremini kullanmayı ihmal etmemeliyiz, böylelikle saçlar nemini koruyabilir. Çok kuru saçlara arada nem maskesi de uygulanabilir.

Eller: Ellerimiz soğuk havalarda çok kuruyarak rahatsızlık verir. Elleri nemlendirmek için yoğun nemlendiricilerin kullanılması uygundur. 

Dirsekler: Dirsekler ve dizler basınca maruz kalan bölgelerdir. Bu sebeple fazla kuruyabilirler. Haftada bir kez keseledikten sonra sürülen yağlı nemlendiricilerle bu kuru deriyi azaltabiliriz.

Burun kızarıklığı: Soğuk havalarda burunda kan akışı azalır. Sıcak ortama girince kan akımı hızlanmaya başlayarak burun kızarır. Bu yüzden burun ucuna hafif hareketlerle ince bir nemlendirici sürmek bu olayı azaltacaktır.

Rüzgar yanığı: Yazın güneş yanığı nasıl oluşursa, kışın da rüzgar ve güneşin etkisiyle ciltte yanık olabilir. Bunun için nemlendirici içerikli güneş koruyucularla korunabiliriz. Yanık şiddetli olursa ve dermatit oluşmuşsa kortizon içerikli kremlere de ihtiyaç olabilir. 

Çatlak dudaklar: Dudaklar yüzde en dikkat çekici bölümlerdendir. Çok kuruyan dudaklara vazelin sürülüp yarım saat sonra hafifçe silinebilir. 

Kırılgan tırnaklar: Kış aylarında kuruyan tırnakları nemlendirmek gerekiyor. Ayrıca biotinden zengin besinler tırnakların güçlü olmasını sağlar.

Elektriklenen saçlar: Rüzgar ve soğukla birlikte kuruyan saç derisi, daha az yağ salgılar ve bundan dolayı saçlarda elektriklenme oluşur. Bunu önlemek için saç kremlerini ihmal etmemeliyiz.MİLLİYET Gazetesi  /  23 Şubat 2017

Tarih 24.2.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler