Güneş yeryüzündeki canlılar için en önemli enerji kaynağıdır. Tüm canlılar canlılıklarını güneşin ısısına ve ışığına borçludur.

Güneş ışığı farklı dalga boylarında elektromanyetik ışınlardan oluşur. Bu ışınlardan Ultraviyole (UV) bölümü deri üzerindeki zararlı etkilerden sorumludur. UVB zararlı etkilerin çoğundan sorumlu iken son yıllarda UVA’nın da buna katkıda bulunduğu saptanmıştır. UV’nin deri üzerindeki olumsuz etkileri özellikle son 50 yılda farkedilmiş ve güneşten nasıl korunulması gerektiği tartışılmaya başlanmıştır. Bu kadar önemli ve gerekli bir enerji kaynağından tamamen korunmak imkansızdır.

Güneş Işığının FaydalarıGüneşe uzun süre maruz kalındığında erken dönemde kızarma, içi su dolu kabarcıklar şeklinde deri yanığı gelişebilir. Bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla uçuk enfeksiyonları ve güneşe bağlı çeşitli allerjik reaksiyonlar gözlenebilir. Uzun yıllar güneşe maruz kalındığında ise ”fotoyaşlanma” diye adlandırılan küçük damar çatlamaları, lekeler, kırışıklıklar, deride gevşeme ve sarkmanın izlendiği erken deri yaşlanması bulguları izlenebilir. Hepsinden önemlisi bu kronik maruziyet çeşitli deri kanserlerin gelişimini hızlandırmaktadır. Uzun süreli güneşlenme dışında solaryum ve bronzlaştırıcı lambalar da bu etkilere sebep olabilmektedir.

Güneşten koruyucular UV’nin zararlı etkilerinden deriyi korumada en etkili silahlarımızdır. Bu ürünlerin etkinliği SPF (Sun Protection Factor=Güneşten koruma faktörü) değerine dayanır. SPF koruyucu olmadan güneşte 10 dakikada pembeleşip kızarıyorsanız SPF 15 değerinde bir koruyucu kullanıldığında kızarıklığın gelişmesi için geçecek süre 150 dakika olacaktır.

Deri Kanseri Derneği günlük olarak en az SPF 15 ve üzeri kullanımı önerirken, plajda ve açık alanlarda SPF 30 ve üzeri ürünlerin kullanımını önermektedir.

Tarih 20.6.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler