Grup Florence Nightingale, Hemşirelik Haftası Kutlama Mesajı

Grup Florence Nightingale, Hemşirelik Haftası Kutlama Mesajı

Grup FNH Hemşirelik Hizmetleri Koordinatörü Bahriye GAVAZ TOPALOĞLU: Hemşireler son yüzyılda bilinen ve beklenen sağlık sorunlarının iyileştirilmesi ve baş edilmesinde hep ön ayak olmuşlardır.

hemsirelik-hastasiDünyada hemşireliğin tarihi kadının şifa verici rolü ile başlar.

Hemşireliğin tarihsel gelişimine bakıldığında; Ortaçağda hastaların fizyolojik gereksinmelerine yardımcı olmak, ruhsal ve dinsel yönden desteklemekti ancak ortaçağın sonlarında yaşanan; ekonomik, dini ve politik bunalımlar o dönemde yapılan hemşirelik uygulamalarını olumsuz yönde etkilemiş ve gerilemeye yol açmıştır. Yeniçağın başlaması ile yaşam standartlarını yükseltecek tekniklerin ortaya çıkışı tıp için bilimsel temel oluşturmuş ve toplum ihtiyaçları doğrultusunda hemşirelik gereksinimi hissedilmeye başlanmıştır.

Endüstriyel gelişimin hızlanması ve kentleşme; özgürlük, insan ve kadın hakları adına gelişen fikirler, olaylar ve savaşlar hemşireliğin yeniden doğuşuna neden olmuştur. 19 yy.’daki bu değişim ortamında yetişen ve gelişen Florance Nightingale’in düşünce, çabalarıyla günümüz çağdaş hemşirelik dönemi başlamıştır.

Hemşireler değişen toplumsal ihtiyaçlara cevap verebilen, köklü bir geçmişe sahiptir. Sağlık dünyasının büyük bölümünü oluşturan hemşireler, bireysel hasta bakımı ve refahını sağlamanın yanında toplumsal sağlığın gelişiminde ve güçlendirilmesinde anahtar niteliğindedirler.

Hemşireler son yüzyılda bilinen ve beklenen sağlık sorunlarının iyileştirilmesi ve baş edilmesinde hep ön ayak olmuşlardır. Diğer tüm sağlık uzmanlıklarından daha fazla olmak üzere, zamanlarının çoğunu hastalar ve aileleri ile geçirir ve hastaların sağlığı, refahı üzerinde etkisi olan hikayeleri birinci ağızdan öğrenirler. Herkesin bir hikayesi vardır, her hikayenin de sağlık sistemini iyileştirme ve bireylerin, toplulukların mümkün olan en yüksek sağlık standartlarına ulaşmalarını sağlama potansiyeli vardır. Bu bilgiler ve hikayeler değişimin gücünün ortaya çıkmasını sağlar.

Erişilebilir en yüksek sağlık standardına erişim hakkı, sistemin nasıl çalıştığını ve nasıl geliştirilebileceğini sorgulamak hemşirelik iç görüsü gerektirir.

Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) sağlığın bir insan hakkı olduğuna inanır. Hemşireler, sağlık hizmetlerine erişimi arttıracak ve insan merkezli yaklaşıma imkân verecek, sağlık politikası, planlaması ve sunumunda öncü ses olabileceklerdir.

Hemşireler, sağlık hizmetleri ve sistemlerinin olmazsa olmazlarıdır.

“Adınızı, sevgiyle, merhametle, yıllarla temas kurduğunuz binlerce insanın kalbine yazın.“

Florence Nightingale


Bahriye GAVAZ TOPALOĞLU
Grup FNH Hemşirelik Hizmetleri Koordinatörü(CNO)


Grup FNH Hemşirelik Haftası etkinlik detayı için lütfen tıklayınız..

Tarih 11.5.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler