Uzm. Dr. Lale SEREN, yaygın olarak Grip diye bilinen İnfluenza hakkında bilgi vererek, belirtileri ve korunma yolları hakkında açıklamada bulundu...

Solunum yolu enfeksiyonları dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalıkları arasındadır. İnfluenza (Grip) ani başlayan, ateşli bir solunum yolu hastalığı yapan ve influenza virüslerinin etken olduğu VİRAL bir hastalıktır. Sağlıklı çocuklarda genellikle kendi kendini sınırlayabilen, basit ateşli enfeksiyon olsa da bazen akciğer, kalp, beyin, karaciğer ve kas gibi birçok organı etkileyen bozukluklara, özellikle iki yaş altı çocuklarda ciddi yaşamı tehdit eden viral ya da ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olmaktadır.

İnfluenza nedeniyle hastaneye yatış oranı en sık iki yaş altında, özellikle altı ay altı çocuklarda fazla olması hastalığın önemini öne çıkarır.

İnfluenza enfeksiyonunun etkeni, influenza A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipte sınıflandırılan virüslerdir. İnsanlarda en sık hastalık yapan tipler influenza A ve B’dir.

Türkiye gibi ılıman iklim kuşağında bulunan ülkelerde kış mevsiminde salgınlar meydana getirir. Sıklıkla kasım ile mayıs ayları arasında görülür. Kış mevsiminde, soğuklarda gözlenenin ismi “mevsimsel grip” iken beklenmedik zamanda çıkan ve dünyanın farklı bölgelerinde yaygın olursa “pandemik influenza”dan bahsedilir.

İnfluenza virüsleri antijenik yapılarını sık değiştirme özelliğinde olduğundan kişiler defalarca Influenza enfeksiyonu geçirebilir.

İnfluenza; iki-üç günlük bir kuluçka döneminden sonra aniden başlar.Klinik bulguları değişken olup,sıklıkla ani gelişen ateş, baş ağrısı, kas ağrısına eşlik eden öksürük ve boğaz ağrısı ile seyretmektedir. Daha önce virüs ile karşılaşmamış olduklarından çocuklarda erişkinlere göre daha yüksek ateş, ateşli nöbet, lenf bezi büyümesi, daha fazla sindirim sistemi tutulumu (bulantı, kusma, ishal) ve daha az solunum sistemi bulguları (kuru öksürük, burun akıntısı, boğazda yanma) gözlenebilir. Bu durum, tanıda güçlüklere neden olmakta ve gereksiz antibiyotik kullanımını arttırabilmektedir. Yenidoğanlarda, küçük çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış bireylerde klinik tablo değişik olabilir ve tanı güçlüğü yaratabilir.

Ateş, genellikle üç gün sürer. Ateş düştükten sonra tekrar bir yükselme saptanabilir.
Komplikasyonsuz influenza enfeksiyonunda belirtiler bir haftada geçer. Öksürük ve halsizlik haftalarca sürebilir.

İnfluenza enfeksiyonu, kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşır; ancak bulaşmada yüzeylerin rolü büyüktür. Kişi virüs barındıran masa, kapı kulpu, oyuncak gibi yüzeylere temas ettikten sonra temasta bulunan elini gözüne veya ağız mukozasına değdirirse bulaşma olur. Bu yol, özellikle çocukların enfekte olması açısından çok önemlidir.

Bulaştırıcılık belirtilerin başlamasından bir-iki gün önce ve ateş düşmesini takip eden birkaç güne kadar olmaktadır.

İnfluenza tanısı için; burun sürüntüsünden yapılacak basit bir test ile tanı doğrulanabilirse de testin negatif kalması hastalığı dışlamaz. Gerekli durumlarda daha detaylı testler uygulanabilir.
Grip, çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. İki hastalıkta viral bir infeksiyon olmakla birlikte, farklı hastalıklardır ve farklı virüslerle oluşmaktadır.

 Belirtiler Soğuk algınlığı Grip
 Ateş Nadir 38-39° 
 Baş ağrısı Nadir Sürekli olabilir 
 Genel ağrı ve sızı Az Genellikle
 Yorgunluk Hafif 2-3 hafta devam eder 
 Burun tıkanıklığı  Genellikle Bazen
 Hapşırma Genellikle Bazen
 Boğaz ağrısı Genellikle Bazen
 Öksürük Genellikle Bazen
 Komplikasyonlar Hafif enfeksiyonlar  Ciddi enfeksiyonlar 
 Önlem Yok Aşılama ve antiviral ilaçlar 

Gripten korunmada en etkin yol aşının yapılmasıdır. Grip aşısı koruyucudur.

Hastalanmamak için,

  • El yıkama çok önemlidir.
  • Maske kullanımı (cerrahi maske yeterlidir)
  • Kalabalık mekanlardan uzak durulması gerekir.

Hasta olanlar için,

  • Evde istirahat edilmesi,
  • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzın ve burnun tek kullanımlık bir mendille kapatılması,
  • Ellerin sık sık yıkanmasıdır

Bu konuda önemli bir nokta da; bulaşmaları önleyebilmek için hasta olan çocuk ateşli olduğu dönemde kreşe veya okula gönderilmemelidir.

Tarih 9.1.2018 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler