Florence Nightingale Hastanesi Dahiliye Uzmanı Başak Oğuz İnan’da artışa dikkat çekiyor ve “Polikliniklerde ve acil servis başvurularımızda son bir hafta içinde ciddi bir artış oldu. Bu artışın sebebinin birçoğunu soğuk algınlıkları, grip, nezle gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları tutuyor” dedi.

SOĞUK HAVALAR DEĞİL, HAVASIZLIK HASTA EDİYOR 

Soğuk havaların ardından hastalıkların artışa geçtiğini belirten Dahiliye Uzmanı Başak Oğuz İnan; “Aslında insanlar hep “soğuk hava hasta eder” gibi düşünür ama aslında hasta eden soğuk hava değil; kapalı mekanlarda çok daha fazla bir arada kalıyor olmamızdır. Bu şekilde temas olasılığını da artırıyoruz; yani birbirimize hastalık bulaştırma olasılığını artırıyoruz. Okullar, evler, çalıştığımız alanlar, metrobüsler, otobüsler, metrolar havalandırması güç ortamlar olduğu için hastalık bulaşma riski de artıyor” dedi. 

HASTALIĞIN SÜRESİ KISALTILAMIYOR

Grip tedavisinde kullanılan herhangi bir ilacın olmadığını ifade eden Başak Oğuz İnan; “Grip olduktan sonra ve ya nezle üst solunum yolu enfeksiyonu geliştikten sonra yaptığımız her şey hastalığın daha rahat geçirilmesini sağlamaya çalışmak. Yoksa hastalığın süresini çok da fazla kısaltamıyoruz. Belki hastaların yüzde 90'ı üzerindeki bir kısmında sadece ve sadece destek tedaviler kullanıyoruz” diye konuştu. 

GRİPTE ANTİBİYOTİK GEREKSİZ

Halk arasında antibiyotik kullanımı ile ilgili yanlış bir algının olduğunu vurgulayan Başak Oğuz İnan grip tedavisinde antibiyotikin faydalı olmadığını belirterek “Gripte kesinlikle antibiyotik kullanmıyoruz. Grip virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır; gripte antibiyotik kullanmak diyabetli bir hastaya tansiyon ilacı vermek gibi bir şey” benzetmesinde bulundu. 

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN

Özellikle şu günlerde gripten korunmaya önem verilmesi gerektiğini belirten Başak Oğuz İnan; “ Özellikle sıcak ve soğuk havada kıyafet dengesine dikkat etmemiz gerekiyor. İçerde terliyoruz ve soğuğa çıkıyoruz üşüyoruz. Bu biraz sıkıntı olabiliyor; o yüzden kat kat giyinerek içeri ortamda kıyafetlerimizin inceliğini dışarı çıktığımızda ise soğuktan korunacak şekilde kıyafetimizin kalınlığını ayarlarsak bu şekilde dengeyi sağlayabiliriz” dedi. 

Bunun dışında günlük yapabildiğimiz yarım saatlik egzersizlerin kan dolaşımını hızlandırdığını; elleri sık sık yıkamanın ise mikroplardan uzak durmayı sağladığını ifade eden Başak Oğuz İnan; “Evlerimizi keza ve bulunduğumuz çalışma ortamlarını havalandırmayı ihmal etmememiz gerekiyor, sıvı tüketimine dikkat etmek önemli, C vitamini içeren sebze meyveden zengin beslenmek de koruyucu olabiliyor” dedi. 


doktorumbenim.com    /    06 Ocak 2017

Tarih 10.1.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler