Gıdaların Tazeliği, Temizliği ve Korunması

Dünyada bu kadar çok aç insan mevcut iken, aldığımız besinleri taze olarak saklamayı bilmediğimiz için çoğu vakit israf ediyoruz ve ne yazık ki çöpe atıyoruz. Kimi zaman da zaman bulamadığımız ve yiyebileceğimizden fazlasını aldığımız için bayatlamasına ve çürümesine sebep oluyoruz. Gıda israfının yanında para da kaybediyoruz.

İstanbul da Florence Nightingle Hastanesi’nin Sağlıklı Yaşam Merkezi Yöneticisi Dr. Özgür Şamilgil, besinlerin taze kalmasının yollarını açıkladı :

Meyvelerin Tazeliği Nasıl Korunur ? Meyveler Nasıl Taze Kalır ?

Sizlere bazı ipuçları vereceğiz. Örneğin bir meyvenin üzerinde çürük var ise hemen diğer meyvelerin yanından almalısınız, çünkü çürük meyvenin sağlam meyveleri çürütmesini engellemelisiniz.

Çabuk bozulan meyveler arasında olan muzun tazeliğini muhafaza etmek amacıyla salkımının kökünü naylon film ile iyice sarın. Öteki meyvelerin yakınında bulundurmayın. Muz yüksek miktarda etilen gazı salgılayacağı için , öteki meyveleri olgunlaştırır ve bozulmalarına neden olur.

Frambuazların, kızılcıkların,böğürtlenlerin, yaban mersinilerin, ahududuların ve benzeri meyvelerin çürümesini engellemek için hafif sirkeli suda bekletmelisiniz. Bu halde hem tazeliğini korumuş olursunuz hem de yumuşamasını önleyebilirsiniz. Sirkeli su için 1’e 10 oranını kullanabilirsiniz (1 bardak sirkeye 10 bardak su gibi)

Domatesleri, güneşten oldukça uzakta, oda sıcaklığında ya da buzdolabında tek kat biçiminde, kökleri yukarıda kalacak biçimde saklamalısınız. Plastik poşet içinde tuttuğunuz zaman domatesleriniz daha hızlı bozulacaktır.

İnceltilmiş ya da püre halinde olan avokadonun orta kısmını çukurlaştırın, üstüne limon suyu ya da zeytinyağı ilave edin, plastik bir kapak ya da naylon bir film ile örtüp buzdolabında koruyun. Bu biçimde kararmasını önleyebilirsiniz. Tam hali ile hızlı olgunlaşmasını isterseniz, bir kaç gün oda sıcaklığında muz ya da elmanın yanına koyun.

Sebzelerin Tazeliği Nasıl Korunur ? Sebzeler Nasıl Taze Kalır ?

Salata yapmak amacıyla satın aldığınız yeşil sebzeler eğer ıslak ise ilk işlem olarak bunları kurutun. Açık havada bekletip kurutmayı denerseniz sebzeler öz suyunu kaybeder! Bunun için salata kurutucusu kullanabilirsiniz. Yeşillikleri geniş bir kaba koyup üstüne nem çekmesi amacıyla gazete kağıdı örtün. Plastik kapak ile veya naylon film ile sıkıca kapatın.

Sakın patatesler ile soğanları yan yana koymayın. Çünkü patatesler hemen filizlenir. Ama patatesleri elmanın yakınında tutarsanız filizlenmeyi önleyebilirsiniz.

Kuru soğanı boru şeklinde bir filenin içine, tespih tanesi biçiminde teker teker dizin ve aralarında düğüm olsun, bu şekilde saklayın. Fileniz yoksa kullanmadığınız bir pantalonun bacak kısmı da olabilir. Burada amaç soğanların birbirine temas etmemesi.

Peki yeşil soğanı nasıl saklamayalıyız ? Yeşil soğanı eğer ıslak ise ilk işlem olarak kurutmalısınız. Sonra ise bıçakla yeşil soğanı kıyın. Boş olan bir plastik su bidonuna doldurup buzluğa atın ve orada güvenle saklayın. İhtiyacınız olduğu zaman kullanacağınız kadar yeşil soğanı tencereye dökün.

Mantarlar ise kese kağıdının içerisinde korunabilir. Fakat bu kese de kuru ve serin bir yerde ya da buzdolabında olmalıdır. Mantarlar asla plastik kapalı bir kapta tutulmamalıdır. Bu tip durumlarda nemimi dışarı atamayacağı için bozulmaya başlayabilir.

Baharatların Tazeliği Nasıl Korunur ? Baharatlar Nasıl Taze Kalır ?

Taze baharatları bıçakla inceltip, zeytinyağı ile birlikte küçük buz kalıplarının içerisinde tutarak dondurabilir ve tazeliğini koruyabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu zaman lazım olacak kadar donmuş parçayı buzluktan çıkartıp yemek yapma sırasında kullanabilirsiniz. (Bu uygulama Adaçayı,kekik, nane vb için daha uygundur)

Reyhan, fesleğen, maydanoz gibi baharatları, kökten azıcık yukarıda kesip, su dolu bardaklara koyun ve üzerini hava almayacak bir biçimde naylon filmle kapatıp buzdolabına koyabilirsiniz. Böylece daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Kekik ve benzeri yağlı baharatların yapraklarını gevşek olacak şekilde tutun ve köklerini bağlayıp ters asın. Mutfakta oda sıcaklığında saklanabilir.

Zencefil kökünü de dondurup taze olarak saklayabiliriz. İhtiyaç halinde buz şeklinde alıp kıyabilirsiniz.

Süt Ürünlerinin Tazeliği Nasıl Korunur ? Süt Ürünleri Nasıl Taze Kalır ?

Bir peyniri kestiğinizde kesilen yüzeyin kuru kalmaması için o yüzeye az miktar tereyağı sürebilirsiniz.

Peynir asla direkt olarak naylona sarılmamalıdır veya poşete koyulmamalıdır. Peynir önce yağlı kağıda sarılıp sonra poşetlenmelidir.

Düzgün biçimde paketlenen peynirler, buzdolabının fazla soğuk olmayan bir bölümünde saklanmalıdır.

Süt gibi kısa sürede bozulan besinleri, dolabın sıkça açılan bölümlerine koymamalısınız. Süt ve üst ürünleri oda sıcaklığından çabuk etkilenebilirler. Bu yüzden buzdolabının orta kısmında ve iç taraflarında koruyun.

Kuru Yemişlerin Tazeliği Nasıl Korunur ? Kuru Yemişler Nasıl Taze Kalır ?

Nem ve sıcaklık, kuruyemiş üstünde küf mantarı ve zehri oluşmasına sebep olabilir. Bundan dolayı, vakumlu ambalajlarda ve buzdolabında saklanırsa daha uzun zaman taze olarak kalabilir.

Et ile diğer besinleri aynı rafta buzdolabında saklamayın. Olur da bir mikrop varsa bulaşmasını hızlandırırsınız.Çiğ ete temas ederseniz elinizi güzelce beyaz sabun ile yıkamadan öteki besinlere asla temas etmeyin. öteki besinlere bulaşıp alzheimer hastalığına sebep olabildiğinden, alüminyum kaynaklı saklama ya da pişirme kapları tercih etmeyin.

Buzdolabınızı ağzına kadar doldurmayın.Dolap içerisinde soğuk hava dolaşımı az olursa besinler eşit biçimde soğumaz ve sıcak kalan kısımlarda ki besinler hızlıca bozulabilir.

Meyve, sebze ve etleri ufak parçalar şeklinde kıyarak buzdolabına atarsanız havayla temas eden yüzeyini daha geniş hale getirmiş olursunuz , bu tip durumlarda daha kolay bozulurlar. Elimizden geldiğince gıdaları bütün ve büyük olarak koruyalım.


Yiyeceklerin nasıl saklanması gerektiği hakkındaki bilgiye, Web sayfamızın Sağlıklı Yaşam Önerileri kısmında yer verdik. O bilgiye sağda ki kırmızı yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. : Yiyecekleri Nasıl Saklamalıyız ?

 

Tarih 17.4.2015 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler