Prof. Dr. Gülçin Gülşen, fizik tedavisinde gelişmiş yöntemler hakkında bilgi verdi...

Fizik Tedavi ile kas iskelet sistemindeki ağrılar, fonksiyonel yetersizlikler, güçsüzlükler, dolaşım bozuklukları gibi problemlerden kurtulabileceğimiz gibi, bazen iç organları çevreleyen kasların spazmının yol açtığı hastalıkların tedavisi de yapılabilir.

Örneğin, karın ve mide bölgesindeki dolaşımın yetersiz olmasından pusu askısı adı verilen karın boşluğundaki kasın kasılması ve iç organların dolaşımını bozmasıyla bazı karın, pankreas, karaciğer, böbrek gibi hastalıklar veya yetmezlikler de ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla fizik tedavinin kullanım alanı teknolojinin ilerlemesiyle beraber bütün kas ve iskelet sisteminin çevrelediği tüm dokuları ilgilendirmektedir. Sadece bir dokuda ağrının kesilmesi için akım verilmemekte, o dokunun iyileşmesi ve şikayetin ortadan kalkması sağlanmaktadır.

Her hastalığın tedavisinin kişiye özgü bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü tedavi başarısı ancak bireysel, özgün fizik tedavi programının uygulanması ile mümkündür. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle beraber, derin dokuları iyileştiren ve kişiye özgü ayrı programlanması gereken, ayrı programı olan cihazların kullanılması ile teknolojik tedavilerden faydalanmak gerekir. Bireysel olarak, kişiye özel şekilde planlanmamış tedavilerden herkesin eşit oranda ve kesin bir başarı elde etmesi mümkün değildir.

Günümüzde teknolojinin geldiği noktada robotik tedaviler, ultrason ve lazer gibi dokunun derinine inerek dokuyu iyileştiren akımlar, kası güçlendirici elektrik stimülasyonları, kemiğin veya kırığın iyileşmesini sağlayıcı manyetik tedaviler kullanılmaktadır. Dolayısıyla teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hem cihazlar hem de fizik tedavi yöntemleri son derece artmıştır.

Standart bir fizik tedavi yönteminde kullanılan cihazlarla, bunun dışında teknolojik gelişmelere adapte olmuş fizik tedavi cihazlarının sonuçları, yaptıkları etkiler tamamen farklıdır. Birisinde sadece yüzeysel kas gevşetilip yüzeysel kasta gerçekleşen gevşemenin sağladığı bir ağrı azalması söz konusu iken, diğerinde o kasın, bağın, yumuşak dokunun veya kemiğin iyileşmesi ve hasarın onarılması söz konusudur.

Tarih 4.1.2018 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler