Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Belhhan Akpınar, geçmeyen gribin kalp hastalığının habercisi olabileceğini söyledi ...

Kış aylarında en çok dikkat edilmesi gereken ağır geçirilen gribal enfeksiyonlar olduğunu anlatan Prof. Dr. Belhhan Akpınar, “Gribiniz bir türlü geçmiyorsa, ateşiniz düşmüş ancak sırt ağrınız devam ediyorsa, nefes darlığı çekiyorsanız, ritim bozukluğunuz başlamışsa, çabuk yoruluyorsanız kalp kasınız iltihaplanmış olabilir. İşte bu noktada bağışıklık sistemi bozulunca grip virüsünün açtığı kapıdan Koksaki B virüsü vücuda giriyor. Tedavisi kesin olmayan bu virüs çeşidi ağır geçen grip vakalarında tehlikeye dönüşüyor ve kalp kası iltihabına yani Viral Miyokardit denilen hastalığa sebep oluyor” dedi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Belhhan Akpınar, normal şartlarda yüzde 1,5-2 oranında görülen bu rahatsızlığın, Kasım- Şubat ayları arasında görülme oranının yüzde 7’lere kadar çıktığını ifade ederek, “Kalp kasında geçici ya da kalıcı hasar meydana geliyor. Kalbe yerleşiyor ve kalp kasının hareketini engelliyor. Kalp kasının kasılma gücünü yüzde 60’lardan yüzde 20’lere düşürüyor” diye konuştu. Prof. Dr. Belhhan Akpınar, hastalığın tedavisinin ise ilaç tedaviler, kalbe destek sistemler hatta kalp nakline giden hastalar bile olduğunu anlatarak, “Özellikle hareket halinde olan, fazla efor sarf edenleri etkiliyor ve kalbe oksijen gitmiyor. 30’lu 40’lı yaslarda aktif insanlarda olduğu düşünülürse o yaşlardan sonra olayı bir kalp nakline bile götürebiliyor. Koksaki B virüsünün sebep olduğu bu hastalık kalp ultrasonu ile teşhis edilebiliyor. Ve erken teşhis bu hastalıkta çok önemli. Son yıllarda artısın ise en büyük nedeni gereksiz antibiyotik kullanımı. Grip aşısı da tam bir koruma sağlamıyor.

Çocuklar da tehdit altında

Çocuklardaki kalp kasları kendilerini çabuk yenileyebiliyor ancak çocuklarda da düzelmeyen griplerde mutlaka çocuk kardiyoloğuna başvurmalılar. Hastaların bana bir şey olmaz diyerek gribi ayakta geçirmemeleri gerekir. Kalp krizi geçirdiğinizde nasıl yatarak istirahat öneriyoruz. Burada da istirahat etmek gerekiyor. Kış aylarında en çok dikkat edilmesi gereken ağır geçirilen gribal enfeksiyonlardır. Bu çok önemli. Viral Miyokardit dediğimiz bir rahatsızlık var. Kırk yaşında, sporunu da yapan bir hastamız ağır bir grip geçirmiş bir iki ayda düzelememiş. Olan hadise; şu anda kalp adelesinin kasılması yüzde elli beşlerden yüzde yirmilere inmiş. Bu da bir kalp yetmezliği demek. Bu hastaya belki kalp nakli gerekebilir.

Ağır geçirilen griplerden sonra mutlaka kalbinizin kontrol edilmesi gerekir. Farkında olmadan bu kalbi tetikleyerek kalbe çok zarar verebiliyor. Aynı romatizma gibi. Romatizma 3-5 sene sonra ortaya çıkıyor. Viral Miyokardit ise çok hızlı ilerliyor. 3-5 hafta içinde ortaya çıkıyor. Farkına varılmazsa tedavisi yok. Değişik tipte grip virüslerinin etkisiyle Viral Miyokardit hastaları son yıllarda giderek arttı. Hastaların bana birşey olmaz diyerek gribi ayakta geçirmemeleri gerekir. Kalp krizi geçirdiğinizde nasıl yatarak istirahat öneriyoruz. Burada da istirahat etmek gerekiyor” dedi.


YENİ MESAJ Gazetesi / 11 Ocak 2016

Tarih 15.1.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler