Diyabetli hastaların sağlıklı bir gebelik geçirmelerinin yolunu anlatan uzmanlar

Gebelikte Diyabete Dikkat!Gebelik öncesi diyabet, gebelik başlamadan önce var olan 'Tip 1 veya Tip 2' diyabeti tanımlayan durumdur. Özellikle beslenme alışkanlıklarındaki olumsuz değişiklikler, stres ve anne olma yaşının artma nedenleriyle tüm gebeliklerin yüzde 1- 2'sinde görülmektedir. Düşük riskinde, konjenital malformasyonlarda (organlarda yapısal bozukluklar), erken doğum oranında, preeklampsi denilen gebeliğe bağlı yüksek tansiyonda, iri bebek ve anne karnında ya da doğumu takip eden günlerde ani bebek ölüm oranlarında artış ciddi boyuttadır. 

Yapısal hasarlar 

Hiperglisemi bebek için adeta zehirdir. Gebeliğin başlangıcındaki kontrolsüz yüksek gliikoz aynı zamanda gebeliğin geç dönemlerinde de önemli sorunlara neden olur. Önceki gebeliklerde düşük, anne karnında kayıp ya da yapısal hasar varsa gebelik sürecinde tedirginlik, suçluluk duygusu artabilir ve bu kişiyi depresyona sürükleyebilir. 

Pregestasyonel diyabeti olan hastalarda sık karşılaşılan gebelik sorunları şunlardır:
 • Doğumsal organ bozuklukları 
 • Omurganın son kısmının gelişmemesi 
 • Prematürite 
 • Makrozomi (bebek doğum kilosunun dört kg üzerinde olması) 
 • Gelişme geriliği 
 • Yenidoğan döneminde hiperglisemi, hipoglisemi, kalp kası zayıflığı ve solunum güçlüğü 
 • Anne karnında ve yenidoğan döneminde ani bebek ölümü 
 • Bebeğin ilerleyen yıllarda obezite, diyabet ve metabolik hastalık riski 
 • Düşük 
 • Annede gebeliğe bağlı hipertansiyon 
 • Amnios sıvısının fazla olması 
 • Erken doğum 
 • Artmış sezaryen doğum oranı 
 • Böbrek fonksiyonlarında azalma 
 • Görme kaybı 

İlk basamak hekim 

Hekim muayenesiyle hasta gebelikte karşılaşabileceği olası diyabet komplikasyonları hakkında bilgilendirilir, kan şekeri kontrolüne yardımcı olunur, ilaç seçimi yapılır ve gebelik uygun olana kadar doğru korunma yöntemi seçilir. Burada amaç son üç aylık şeker durumunu yansıtan HbAlc değerinin altının altında tutulmasıdır. Bunun için açlık kan şekeri 80- 110 mg/dL aralığında ve tokluk kan şekeri 155mg/dL'dcn az olmalıdır. Hasta ilaçlara bağlı gelişecek hipoglisemi bulgularında bilgilendirilmeli ve yanında atıştırmalık yiyecekler taşımalıdır. Özellikle 'Tip T diyabet hastaları gebelikte artan ketoasidoz durumu için keton testleri taşımalı ve kan şekerleri 200mg/dL üzerinde olduğunda kullanmalıdır. 

Alınacak önlemler 

Gebelik öncesi diyetisyen kontrolü ve düzenli egzersiz önleyici basamakların başında geliyor. Özellikle fazla kilolu hastaların gebelik öncesi kaybedeceği her kilo, tansiyon yüksekliği, iri bebek doğurma ve sezaryen oranında artış gibi potansiyel riskleri azaltacaktır. Bu hasta grubunda artan omurgada açıklık riski nedeniyle de günlük 600 megram folik asit desteği sağlanmalıdır. Gebelik planlayan 'Tip 1 ve 'Tip 2 diyabetlilerin gebelik öncesinde ilaçlarının düzenlenmesi ve insulin kullanımına geçmesi çok önemlidir. Ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları gebelikte teratojendir yani bebekte sakatlık riskini artırır. 

Gebelik öncesi hedef tansiyon değerleri 130/80 mmhg'nin, gebelikte 140/90 mmhg değerinin altında olmalıdır. 

Proteinli besinler tüketin

Östrojen-progestin kombinasyonu ya da progestin içeren doğum kontrol hapları çoğu diyabetik hasta için uygundur. İleri düzeydeki böbrek, göz, sinir tutulumu olan, diyabetin 20 yılı aştığı hastalarda östrojen içeren haplar kullanılmamalıdır. Gebelik öncesi günlük kalori 2000 kalori şeklinde ayarlanmalıdır. Diyet ağırlıklı olarak proteinden oluşmalı(yüzde 20), karbonhidrat sınırlandırılmalıdır(yüzde 40). Sofrada rafine şeker, kola, meyve suyu, bal, pekmez, reçel gibi gıdaların yerine kepek ekmeği, esmer buğday, et ve süt ürünleri gibi uzun tokluk hissi oluşturan yüksek proteinli besinler alınmalıdır. Bol omega 3'lü balık ürünleri tüketilmelidir. 

Tarih 6.8.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler