Gebe kadınların %75'inin değişen şiddette de olsa gebelik bulantı ve kusması yaşadığı biliniyor

ŞİKAYETÇİ OLMAYAN KADIN YOK

Kadınların hayatında en özel sürecidir gebelik. Hamileler zorlu geçen bu 9 aylık süreçte hem heyecanı hem de sorunları bir arada yaşıyor.

Yüzyıllardır kadının gebe olduğundan şüphelenmesini sağlayan ilk belirti mens gecikmesi ve bunun tamamlayıcısı olan bulantı ve kusmadır. "Gebeliğimde böyle bir şikayetim hiç olmadı" diyen kadın sayısı çok düşük bir orandır. Bulantı ve kusma çoğu zaman kilo kaybı, asit baz dengesi bozuklukları ve elektrolit bozuklukları da beraberinde getirir.

ZAYIFLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Bu şikayetin oluşması ve şiddeti konusunda öngörü için, çoğul gebelik ya da üzüm gibi plasenta hacmini arttıran durumlar ile migren gibi risk faktörleri bilinir. Yeni bir araştıramda zayıf kadınların bu sorunu daha fazla yaşadığını kanıtladı.

SABAH HASTALIĞI

Bulantı en fazla sabah uyanma ve yataktan kalkma evresinde olur. Bu yüzden yabancı dillerde bu duruma sabah hastalığı denir. Genelde beşinci gebelik haftasından önce olan ya da 12. gebelik haftasından sonra da devam eden bulantı ve kusmalar başka altta yatan nedenler araştırılması gereken durumlardır.

PSİKOLOJİYLE BAĞLANTILI

Gebeliğin en önemli sorunlarına ilişkin yapılan araştırmalardan henüz bir sonuç çıkmadı. Bugüne kadar psikolojik nedenler, adaptasyonla ilgili sorunlar, hormon değişiklikleri, enfeksiyonlar ve mide bağırsak sistemi çalışma düzensizlikleri suçlandı. Bulantı ve kusma yaşayan bir gebenin moral bozukluğu garanti olduğu için bir şekilde bu durum psikolojiye de bağlandı.

 

Tarih 5.5.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler