Gebe kadınların %75'inin değişen şiddette de olsa gebelik bulantı ve kusması yaşadığı biliniyor

Kadınların hayatında en özel sürecidir gebelik. Hamileler zorlu geçen bu 9 aylık süreçte hem heyecanı hem de sorunları bir arada yaşıyor. 

Gebelikteki değişimlere bağlı olarak gelişen bulantı ve beraberindeki kusma temelinde başka hastalıklar ve sorunları gizleyen bir şikayettir. Bu nedenle gebeliğin ilk 3 ayında ciddi sorun yaratabilen bu şikayet hem altında yatan daha büyük bir sorun olmadığının gösterilmesi hem de günlük hayatı daha kolay hale getirebilecek çözümlerin bulunması açısından doktora başvurmayı gerektirir. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi, Kadın Hastalıları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Baykal, “Gebe kadınların %75'inin değişen şiddette de olsa gebelik bulantı ve kusması yaşadığı bilinmektedir. Bununla birlikte gebelerin %35'i bu şikayetleri günlük hayatlarını kısıtlayacak şiddette yaşar" dedi. 


ŞİKAYETÇİ OLMAYAN KADIN YOK  

Yüzyıllardır kadının gebe olduğundan şüphelenmesini sağlayan ilk belirti mens gecikmesi ve bunun tamamlayıcısı olan bulantı ve kusmadır. "Gebeliğimde böyle bir şikayetim hiç olmadı" diyen kadın sayısı çok düşük bir orandır. Bulantı ve kusma çoğu zaman kilo kaybı, asit baz dengesi bozuklukları ve elektrolit bozuklukları da beraberinde getirir.

ZAYIFLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR 

Bu şikayetin oluşması ve şiddeti konusunda öngörü için, çoğul gebelik ya da üzüm gibi plasenta hacmini arttıran durumlar ile migren gibi risk faktörleri bilinir. Yeni bir araştıramda zayıf kadınların bu sorunu daha fazla yaşadığını kanıtladı. 

SABAH HASTALIĞI  

Bulantı en fazla sabah uyanma ve yataktan kalkma evresinde olur. Bu yüzden yabancı dillerde bu duruma sabah hastalığı denir. Genelde beşinci gebelik haftasından önce olan ya da 12. gebelik haftasından sonra da devam eden bulantı ve kusmalar başka altta yatan nedenler araştırılması gereken durumlardır. 

PSİKOLOJİYLE BAĞLANTILI

Gebeliğin en önemli sorunlarına ilişkin yapılan araştırmalardan henüz bir sonuç çıkmadı. Bugüne kadar psikolojik nedenler, adaptasyonla ilgili sorunlar, hormon değişiklikleri, enfeksiyonlar ve mide bağırsak sistemi çalışma düzensizlikleri suçlandı. Bulantı ve kusma yaşayan bir gebenin moral bozukluğu garanti olduğu için bir şekilde bu durum psikolojiye de bağlandı.5 OCAK 2015, AKŞAM

 

  • Gebe kadınların %75'inin değişen şiddette de olsa gebelik bulantı ve kusması yaşadığı biliniyor
Tarih 5.5.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler
Bizden haberdar olmak
ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.