Günümüzde sık rastlanılan hastalıklardan olan fıtığın tedavisinde cerrahi müdahalenin şart olduğunu belirten Op. Dr. Mehmet Hakan Tekelioğlu, "Kapalı ameliyatlar tercih edilmeli" dedi.

Fıtık, iç organların veya diğer vücut yapılarının bulundukları yerin zayıf noktalarından dışarı doğru çıkmalarına denir. Çoğu fıtıklar göğüsle kalça arsında kalan karındaki zayıf noktalardan kaynaklanır. Bel ve boyun fıtıkları sadece oluşum mekanizmaları benzediği için fıtık adını almaktadır. Gayrettepe Floıence Nightingale Hastanesi, Genel Cerrahiden Op. Dr. Mehmet Hakan Tekelioğlu, dünyada ve Türkiye'de en sık yapılan genel cerrahinin üç ameliyatından birinin fıtık ameliyatları olduğunu vurguladı.

Fıtık hastalığının toplumdaki sıklığı yüzde 5- 10 kadar olup bunun yüzde 80'i kasık fıtıkları, yüzde 2- 3'ü ameliyat yeri fıtıkları, yüzde 10'u göbek ve diğer fıtıklardır.

Ağrısız şişlikler

Karında veya kasıkta eforla, ıkınmakla, öksürmekle veya ayakta dururken oluşan, üzerine elle basmakla veya uzanıldığında kaybolan şişlikler olması fıtıkların hemen hemen hepsinde görülmektedir. Hastalar genellikle bu şişlik ve günlük yaşamlarını etkileyen ağrılar nedeniyle hekime başvurur. Bu nedenle eforla, ağır kaldırmakla, öksürmekle, ıkınmakla, ağlamakla, uzun süre ayakta kalmakla oluşan veya artan ağrılı veya ağrısız şişliklerlere, bu şişliklerin zaman içinde büyümesine, fıtığın muhteviyatına göre barsaklarla ilgili karın ağrısı, kabızlık veya bulantı, kusma gaz gaita çıkaramama gibi barsak tıkanıklığı bulguları oluşmasına dikkat edilmelidir. Herkeste oluşabilir Fıtık herkeste oluşabilir ama çoğunlukla fazla sigara içen KOAH'lı çok öksüren hastalar, prostat nedeniyle zor idrar yapan yaşlı hastalar, fiziksel olarak ağır iş yapan ve ağır kaldıran kişiler, ağır sporla uğraşan ve kronik ağır travmaya maruz kalan y kişiler, kronik kabızlık çeken kişiler, şişmanlar ve hamilelerde görülür.

Fıtık teşhisi genellikle fizik muayenede oluşan şişliğin gözle görülmesi veya kasık kanalının elle muayenesiyle kolaylıkla anlaşılır. Nadiren ultrasonogıafi veya tomografi, MR gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Bu daha çok nokta fıtık dediğimiz küçük kasık fıtıklarında ve barsaklarla ilişkisini görmek istediğimiz diğer karın fıtıklarında yapılır.

İki çeşit ameliyat

Fıtığın sebebi ne olursa olsun cerrahi dışında bir tedavi seçeneği yoktur. Fıtık bağı gibi aparatlar fıtığı tedavi etmez sadece dışarı çıkmasını engeller Fıtık bağı ayrıca dokularda yapışıklıklara sebep olduğu için ameliyatlarda zorluklara sebep olmaktadır. Fıtıkların olduğu yere göre ameliyat tekniği seçilmekle birlikte dünyada kabaca açık ve kapalı (laparaskopik) olarak iki tip ameliyat tekniği vardır. Bu ameliyatlar da duruma ve tekniğe göre lokal yani uyutmadan ya da genel anesteziyle yapılmaktadır. Her ikisinde de yine fıtığın bulunduğu yere bağlı olarak mesh dediğimiz yamalar konarak fıtık tamirleri yapılmaktadır.

Beklemekle iyileşmez

Fıtıklar tedavi edilmezse giderek büyürler. Ayrıca yine fıtık boğulması dediğimiz fıtık içine giren barsak gibi karın içi yapılarının sıkıştığı ve uzanmakla geri yerine dönemediği şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusmayla karakterize ve saatler içinde acil cerrahi müdahale edilmesi gereken durumlar da görülebilir. Fıtık medikal tedaviyle, beklemekle iyileşen bir hastalık değildir. Fıtık tedavisi cerrahidir. Fıtık boğulması gibi riskli bir olayı yaşamadan hangi yaşta olursa olsun basit bir ameliyatla tedavi olma şansımızı kaçırmayalım.

Unutulmamalıdır ki;

Fıtığın sebebi ne olursa olsun cerrahi dışında bir tedavi seçeneği yoktur. Fıtık bağı gibi aparatlar fıtığı tedavi etmez sadece dışarı çıkmasını engeller.

 

MİLLİYET Gazetesi    /    30 Nisan 2017

Tarih 30.4.2017 editor@florence.com
Paylaş