Op. Dr. Mehmet Hakan Tekelioğlu, dünyada ve Türkiye'de en sık yapılan genel cerrahinin üç ameliyatından birinin fıtık ameliyatları olduğuna dikkat çekti..

Toplumdaki sıklığı yüzde 5-10 kadar olup bunun yüzde 80 i kasık fıtıkları, yüzde 2-3 ü ameliyat yeri fıtıkları, yüzde 10'u göbek ve diğer fıtıklardır.. Kasık fıtıkları bütün fıtıkların yüzde 80'ini oluşturduğu gibi bununda yüzde 80'i erkeklerde görülür. Bunda erkeklerdeki kasık kanalı anatomisinin bayanlardakine göre farklı olmasından kaynaklanmaktadır. 

Neden oluşur? 

Bütün fıtıklar karın içi basıncının çeşitli sebeplerle arttığı durumlarda karındaki doğuştan zayıf olan (indirekt fıtık, göbek fıtığı veya sonradan zayıfladığı (direkt kasık fıtığı, ameliyat yeri fıtıkları) yerlerden karın içi organların veya yapıların dışarı doğru çıkması ile oluşmaktadır. 

Peki nasıl teşhis edilir? 

Fıtık teşhisi genellikle fizik muayenede oluşan şişliğin gözle görülmesi veya kasık kanalının elle muayenesi ile kolaylıkla anlaşılır. Nadiren ultrasonografi veya tomografi, mr gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Bu daha çok nokta fıtık dediğimiz küçük kasık fıtıklarında ve barsaklarla ilişkisini görmek istediğimiz diğer karın fıtıklarında yapılır. 

Nasıl tedavi edilir? 

Fıtığın sebebi ne olursa olsun cerrahi dışında bir tedavi seçeneği yoktur. Yani: Fıtık tedavisi = cerrahi operasyondur. Fıtık bağı gibi aparatlar fıtığı tedavi etmez sadece dışarı çıkmasını engeller. Fıtık bağı ayrıca dokularda yapışıklıklara sebep olduğu için ameliyatlarda zorluklara sebep olmaktadır. Önce fıtığa sebep olan durumları yani prostat, KOAH gibi akciğer hastalıkları, sigara kullanımı, ağır çalışma, ağır spor, kabızlık gibi durumlar ya da hastalıklar önlenmeli ya da tedavi edilmeye çalışılmalı sonrada fıtık tedavisi yapılmalıdır. Bu durumlar önlenmezse ameliyat sonrası fıtığın tekrarlamasına veya riskinin artmasına sebep olacaktır. 

Fıtıkların olduğu yere göre ameliyat tekniği seçilmekle birlikte dünyada kabaca açık ve kapalı (laparaskopik)olarak iki tip ameliyat tekniği vardır. Bu ameliyatlar da duruma ve tekniğe göre lokal yani uyutmadan yada genel anestezi ile yapılmaktadır. Her ikisinde de yine fıtığın bulunduğu yere bağlı olarak mesh dediğimiz yamalar konarak fıtık tamirleri yapılmaktadır. Bu parçaların konulması ameliyat sonrası nüksleri minimuma indirmektedir. Bugün modern fıtık cerrahisinde kapalı ameliyatlar daha fazla tercih edilmektedir. 

Fıtık tedavi edilmezse ne olur? 

Fıtıklar tedavi edilmezse giderek büyürler. Büyük fıtıkların tedavisi kesinlikle daha zordur. Ayrıca yine fıtık boğulması dediğimiz fıtık içine giren bağırsak gibi karın içi yapılarının sıkıştığı ve uzanmakla geri yerine dönemediği şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma ile karakterize ve saatler içinde acil cerrahi müdahale edilmesi gereken ve hayati öneme sahip durumlarda görülebilir.


AKŞAM Gazetesi  /  03 Ocak 2017


  •  Op. Dr. Mehmet Hakan Tekelioğlu, dünyada ve Türkiye'de en sık yapılan genel cerrahinin üç ameliyatından birinin fıtık ameliyatları olduğuna dikkat çekti..
Tarih 3.1.2017 editor@florence.com
Paylaş