Prof. Dr. Gülçin Gülşen, fibromiyalji tedavisi hakkında bilgi verdi...

Fibromiyalji hastalığı doğru teşhis edilirse, hangi kasta problem olduğu doğru belirlenirse, tedavisi mümkün olabilir. Toplumumuzda “Fibromiyaljinin tedavisi mümkün değildir” ya da “Fibromiyaljiye bir kere yakalandınız mı, ömür boyu onunla yaşamak zorundasınız” gibi yanlış inanışlar vardır. Bunun nedeni problemli kasın, problemli bölgenin doğru teşhis edilmemesidir. Kişinin kendini ve şikayetlerini hekimine iyi ifade etmesi gerekir. Kendini iyi ifade etmiş bir hasta, hekimle işbirliği içinde ise fibromiyaljinin tedavisi mümkün olabilir.

Fibromiyaljinin tedavisinde ağrılı kasın tedavisi birinci sıradadır. Hasta-hekim işbirliğiyle kişinin hastalığını bilmesi, tekrar ağrılı olmaması için alması gereken önlemleri iyi anlayabilmesi çok önemlidir.

Fibromiyaljinin tedavisinde özellikle fizik tedavi yöntemleri kullanılır. Uygulanacak fizik tedavi yöntemleri standart değildir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte cildin, kasın, dokunun derinine etki edebilen fizik tedavi cihazları kullanılmaktadır.

Fibromiyaljide ağrılı kas spazmını yok etmek için kullanılan derin doku lazer uygulamaları, yine derin doku ultrason uygulamaları, kas içi dolaşımı artırmak için uygulamalar, manuel uygulamalar, refleksoloji tedavileri ve kişiye uygun egzersiz programı sayesinde, fibromiyaljinin tedavisinde başarı şansı yüksektir

Tarih 4.1.2018 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler