Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Tunç Ozdemir, böbrek taşlarına sebep olan beslenme alışkanlıklarıyla ilgili önemli bilgiler verdi...

Fast Food Tipi Beslenme Böbrek Taşına Yol AçıyorBöbrek taşı hastalığının artmasında protein ve karbonhidrattan zengin liften fokir beslenme yani fast food alışkanlığı önemli bir etkendir.

Taş hastalıklarına karşı fiziksel aktivitesi kısıtlı olan işlerde çalışanların belli aralıklarla mola verip yürüyerek egzersiz yapmasında fayda var.

Düzenli spor yapmak ve bol su içmek (günde 2.5 - 3 lt.) böbreğin toplayıcı sisteminde kalıp taş oluşumuna neden olabilecek partiküllerin bir an önce idrar yolu sisteminden dışarıya atılmasını sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Taş hastalığının artmasında protein ve karbonhidrattan zengin, liften fakir beslenme-fast food alışkanlığının önemli bir etken olduğu düşünülmektedir.

Beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Yine idrar söktürücü-diüretik, antiasit, tiroid, kalsiyum, D ve C vitamini gibi bazı ilaçların kullanımı da riski artırmaktadır.

Nasıl beslenelim?

Fast Food Tipi Beslenme Böbrek Taşına Yol AçıyorAz sıvı tüketimi taş oluşumunu daha da artırmaktadır. Bazı besinler de taş oluşumunu tetikler. Bu besinler arasında aşırı oranda protein (kırmızı et, süt ve süt ürünleri), ıspanak, tuz, şekerli ve unlu mamuller, sakatat ürünleri, çikolata, koyu çay, kahve, kola, bira ve soda yer almaktadır.

Öte yandan tüm taşlar aynı yöntemle tedavi edilememektedir. Küçük taşlarda taş düşürülmesi ve ağrının azaltılması için üaç tedavilerine ihtiyaç duyulmaktadır.


POSTA Gazetesi / 14 Eylül 2018

  • Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Tunç Ozdemir, böbrek taşlarına sebep olan beslenme alışkanlıklarıyla ilgili önemli bilgiler verdi...
Tarih 14.9.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş