Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesinden, Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Tecimer, kansızlığın nedenleri hakkında bilgi verdi; hastalığın önlenmesi için yapılacakları ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Erkekte Kansızlık Mutlaka AraştırılmalıKansızlık, hem tek başına bir hastalık hem de başka önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Kadınlarda sık görülen kansızlığın, erkeklerde ortaya çıktığında mutlaka araştırılması gerekiyor.

Sabahları yorgun uyanıyorsunuz, kendinizi sürekli halsiz hissediyorsunuz, unutkanlığınız arttı, saçlarınız zayıfladı ve çarpıntınız var... Tüm bunlar, kansızlık (anemi) belirtisi olabilir. Kansızlığın en önemli nedeni, demir eksikliği.

Kansızlık, çok farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir ve vücudun oksijen ihtiyacının karşılanmasında sorunlar yaratabilir. Kişi halsiz ve bitkin hisseder, rengi soluktur, unutkanlık yaşar ve saçları dökülür. Vücut, eksikliği giderebilmek için dokulara daha fazla kan göndermeye çalışır. Kalp daha çok kan pompalamak zorunda kalır, kalp atım sayısının artmasıyla çarpıntı olur.

Kadında daha sık görülüyor

Adet dönemi yüzünden kadınlarda daha sık görülen demir eksikliği, gebelikte ve büyüme çağındaki çocuklarda ihtiyacın artmasına bağlı olarak gelişir. Beslenmeyle de ilişkisi vardır. Erkeklerdeyse mide ve bağırsak sistemindeki gizli kanamalardan dolayı meydana gelir. Farkında olmadan ortaya çıkan bu kanamalar; gastrit, ülser, polip ve hemoroid gibi hastalıkların habercisidir. En ciddi hastalık, kalın bağırsak kanseridir, bu nedenle yetişkin bir erkekte demir eksikliği varsa mutlaka incelenmelidir.

Talasemi nedenler arasında

Bir başka kansızlık nedeni de Akdeniz anemisi yani talasemi. Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı, doğumsal bir hastalık olduğundan önceki yıllara ait kan testleri varsa, tekrar gözden geçirilmeli. Yıllar önceki düşük hemoglobin düzeyleri, Akdeniz anemisi taşıyıcılığından kuşku duyulmasına yol açar. Tabii burada yıllar boyunca tekrarlayan demir eksikliği anemisi olan ve tam tedavi edilmemiş hastaları da göz ardı etmemek gerekir. Bir diğer önemli nokta ise taşıyıcıların anne, baba ya da yakınlarında da aynı durumun söz konusu olmasıdır. Bu kişiler de araştırılmalıdır.

Tedavide izlenen yol

Tedavide ağızdan demir hapları önerilir.  C vitamini emilimi artırdığı için de portakal suyuyla içilmemesi önemlidir. Süt ve çay gibi içecekler demir emilimini bozduğundan tüketildikten en az iki saat sonra demir hapı içilmeli. Tedaviye rağmen kansızlık düzelmeyebilir. Bunun başlıca iki nedeni olabilir: Kan kaybı devam ettiği için verilen demir yeterli değildir ve demirin sindirim sistemindeki emilimi bozuktur. Emilim bozukluğu saptanırsa demir tedavisi damar yoluyla yapılmalıdır.


MİLLİYET Cadde    /    22 Ağustos 2017

Tarih 22.8.2017 editor@florence.com
Paylaş