İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, Uzm. Psikolog Gizem Ünveren erkek depresyonuna dikkat çekiyor;

Erkeklerdeki depresyon semptomları kadınlardaki depresyon semptomlarına benzerdir. Fakat erkekler bu semptomları farklı ifade etme eğilimindedir. Depresyonun yaygın semptomları normal şartlarda zevk alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı, yorgunluk, iştah kaybı, uyku bozukluklarıdır.

Kadınlarda depresyon daha çok üzüntü ve değersizlik gibi duygulara sebep olur.

Erkeklerde ise; sinirlilik, gerginlik, tahammülsüzlük, agresif ve dürtüsel davranışlar gösterme şeklinde ortaya çıkar. Kadınlar bu süreci ağlayarak geçirirken, erkekler ise daha çok heyecan verici ve tehlike yaratan etkinliklere başvurma, hızlı araba kullanma, alkol-madde kullanımını artırma, dürtüsel ve kontrolsüz cinsel ilişkiler kurma gibi riskli davranışlara girebilirler. Ya da mevcut iş veya çalışma düzenini işkoliklik düzeyinde artırabilirler.

Arkadaşlarına anlatacak sorunlarını bile yok sayıyorlar

Erkeklerdeki depresyonun geç fark edilmemesinin birçok nedeni vardır. Örneğin, erkekler ‘’güçlü’’ olmak zorunda olduğu için problemleri olduğunu reddetme eğilimindedir.

Depresyondaki erkekler depresyonlarının duygularla ilişkili olan semptomları yerine fiziksel semptomlarından bahsetme eğilimindedir yorgun hissetmek gibi.

Erkekler hisleri konusunda; üzüntülü mü, depresif mi, sıkıntılı mı olduklarına dair konuşmuyorlar. Erkekler genel itibariyle işle ilgili ve performanslarına yönelik şikayetlerde bulunuyorlar. Bu nedenle erkeklerde görülen mevcut depresyon gözden kaçabilmektedir.


VATAN Gazetesi   I   27 Kasım 2016

  • İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, Uzm. Psikolog  Gizem Ünveren erkek depresyonuna dikkat çekiyor;
Tarih 27.11.2016 editor@florence.com
Paylaş