El, dirsek ve omuz hastalıkları, iyi değerlendirme gerektiren, yetkin ellerde sabır ve özveriyle tedavi edilmesi gereken hastalıklardır

El, dirsek ve omuz hastalıkları, genel ortopedi pratiğinde geniş yer tutar. El ve üst ekstremiteyi ilgilendiren rahatsızlıklar, bu konularda özelleşmiş cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Böylece hastalar önceki aktivite düzeylerine geri dönebilirler.

El yaralanmalarında ilk müdahaleler sırasında zaman kaybetmemek önemlidir. Yaralanma bölgesinde eğer bir kanama varsa bu bölgeye bası uygulayarak, en kısa zamanda acil servise başvurulmalıdır. Gecikmiş başvurularda, ne yazık ki müdahaleye rağmen istenilen sonuçlar elde edilemeyebilmektedir.

El bileğinde, sıklıkla, sinir sıkışma sendromları (karpal tünel sendromu), kirişlerin yani tendonların zorlanması, tetik parmak hastalığı, özellikle başparmak kök kısmında kireçlenme, el bilek bağ hastalıkları ve romatizmal hastalıklara sahip eller ile karşılaşılmaktadır.

Dirsek bölgesinde, tenisçi dirseği olarak bilinen zorlanma tendinitleri ve sıklıkla 4-5. parmakta uyuşma-ağrıyal karşımıza çıkan sinir sıkışmaları (kubital tünel sendromu) sıklıkla görülmektedir.

Omuz bölgesinde özellikle gece ağrılarına sebep olabilen manşet kas yırtıkları, 50-60 yaş civarı kişilerde şikayetlere neden olabilir.

El, dirsek ve omuz hastalıkları, iyi değerlendirme gerektiren ve yetkin ellerde sabır ve özveriyle tedavi edilmesi gereken hastalıklardır.

Tarih 1.11.2017 editor@florence.com
Paylaş