Büyük eklemlerde (diz-omuz- ayak bileği) artroskopinin 1900'lü yılların başında tanımlanması ile literatürde el bileği artroskopisi ile ilgili ilk bilimsel makale 1979 yılında Dr. Chen tarafından yayınlanmıştır.

Böylece, aynı diğer eklemlerde olduğu gibi, eklemin içini kapalı yöntemlerle görmemizi sağlayan bir optik sistem yardımı ile el bilek ekleminin içindeki problemleri de çözme imkanımız ortaya çıkmıştır. 

El bileği karmaşık yapısı nedeni ile bir çok tendon ve sinirin yoğun bir şekilde bulunduğu bir bölgedir. Bu durum da bu bölgeyi artroskopik olarak incelemeyi nispeten geciktirmiştir.

El bileği yapısı itibari ile bir kutuya benzemekte ve artroskopi aracılığı ile bir kaç delikten eklem içine girilebilerek el bileğindeki bir çok patoloji kapalı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Bu problemlerden başlıca olarak TFCC olarak adlandırılan ve dizdeki menisküse benzer bir yapının yırtıkları artroskopik olarak tedavi edilebilmektedir. El bileğinin küçük parmak tarafında sıklıkla ağrıya sebep olan bu durum kapalı şekilde tedavi edilebilmektedir.
​Özellikle el bilek kırıkları sonrası TFCC denilen kompleksteki yırtıkların uzun dönemde el bileğinde ağrılı bir tablo ortaya çıkarabilmektedir.

Tarih 1.11.2017 editor@florence.com
Paylaş