Fazla kilo yani obezite, can alıyor. Ömrü kısaltan bu hastalıktan kurtulmanın yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor. Hamburger, pizza ve dönerin obeziteye neden olduğunu söyleyen uzmanlar, sebze tüketmeyi öneriyor.

Günümüzde günde herkes, artan kilolarından yakınıyor.Modern hayatın ve şehir yaşamının beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve hareketsiz kiloları katlıyor.Takvim okuyucuları için müthiş bir yazı dizisiyle geliyor. Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi, İç Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Funda Orakdöğen, obeziteyle ilgili bilinmesi gerekenleri açıklıyor.

Ömrü Kısaltıyor

Vücutta yağ oranının artmasıyla hayat konforunu bozan, birçok hastalığa zemin hazırlayan ve ömrü kısaltan obezite, çağın hastalığı olarak adlandırılıyor. Tüm dünyada görülme sıklığı artan obezitenin altında aşırı ve yanlış beslenme yatıyor. Aşırı yağlı, şekerli, lif oranı düşük hazır besinler ile hamburger, pizza, döner ve patates kızartması gibi fast food yiyecekler, obezitenin hızla artmasına neden oluyor.

Göbekte birikir

Günlük alınan kalorinin, harcanan kaloriden fazlası olması; arta kalan kalorinin göbek ve basenlerde birikmesine yol açıyor. Genetik yapı, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, psikolojik nedenler, gelir durumu, ilaçlar ve doğum sayısı, obezitenin oluşmasında önem taşıyor. Obezite, özellikle gençlerde ve çocuklarda sıkça yaygınlaşıyor. Bu hastalıktan korunma, anne karnından itibaren başlıyor. Anne adaylarının bebeklerini anne sütü ile beslemeleri, obezite riskini azaltıyor. Kendisi başlı başına bir hastalık olan obezite, ciddi kronik rahatsızlıklara da zemin hazırlıyor. Başta diyabet olmak üzere, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, beyin ve damar tıkanıklıkları, uyku apnesi sendromu, karaciğer yağlanması, reflü ve kısırlığa bile neden olabiliyor. Obezite ayrıca sindirim sistemi kanserleri riskini artırıyor. Kilolu kişilerde karaciğer, böbrek, rahim yumurtalık, meme ve prostat kanserleri daha sık görülüyor.

  • Fazla kilo yani obezite, can alıyor. Ömrü kısaltan bu hastalıktan kurtulmanın yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor. Hamburger, pizza ve dönerin obeziteye neden olduğunu söyleyen uzmanlar, sebze tüketmeyi öneriyor.
Tarih 31.5.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler