Dünyada sadece 700 kişiye uygulanan bu ameliyat Türkiye'de de başladı..

Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Sabri Demircan, dünyanın en küçük pilinin kasık yoluyla kalbe yerleştirme ameliyatının Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde de başarılı bir şekilde uygulandığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Dünyanın en küçük kalp pilinin avantajları, klasik yöntemde yerleştirirken karşılaşılan akciğer zedelenmesi ve enfeksiyon gibi risklerin olmamasıdır. Üstelik işlem sonrası ve uzun dönemde hastanın pil yerleştirilen taraftaki kol hareketlerinde kısıtlama, pil cebine ait yara izi de olmuyor. Ayrıca minyatür kalp pili MR uyumlu."

Kalp ritim bozukluğu hayatı tehdit eden bir problemdir. Normal bir kalp dakikada yaklaşık 60-100 arasında vurum yapıyor. Kalp atımının aşırı yavaşlaması durumunda vücuda yeterli miktarda kan ve oksijen gitmiyor. İşte bu durumda kalp pilleri önemli bir işlevi yerine getiriyor ve hayat kurtarıyor. İlk üretildiği 1958 yılından bu yana kalp pillerinde çok şey değişti ve gelişti. Kalp pilinde en son teknoloji ise, iri bir vitamin hapı büyüklüğünde olan dünyanın en küçük kalp pili...

"PİL OLDUKÇA KÜÇÜK VE HAFİF"

Florence Nightingale Hastaneleri, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sabri Demircan, kablosuz ve harici bataryasız kalp pilinin boyutunun çok küçük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Pil, kasık yoluyla kalbin karıncık bölgesine sabitleniyor. Ayrı bir kablo veya başka bir bölgeye yerleştirilen harici bataryası yok. İri bir vitamin büyüklüğünde ve oldukça hafif. İlk kalp pillerinin boyutunu düşünecek olursak, çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyebilirim.”

"İŞLEM SONRASI YARA İZİ KALMIYOR"

Prof. Dr. Demircan, minyatür kalp pilinin önemli avantajları olduğunu belirtiyor.

“Kalp pili yerleştirme işlemi ufak bir cerrahi işlemdir. Genellikle sol köprücük kemiğin alt tarafında, omuza yakın bölgede cep açılarak damara giriş yapılır, kullanılan kablolar kalbin iç bölgesine yerleştirilerek bataryaya bağlanır ve batarya cebe konulur. Pil ile ilgili hastaların ve doktorun kaygı yaşadığı en önemli sorunlardan birkaçı; işleme ait damarsal yapının uygun olup olmaması, işlem sırasında karşılaşılabilecek akciğerde delinme ve kalpte yaralanma olasılığı, işlem sonrası kabloların oynamaması için hareket kısıtlılığının gerekmesi ve hem kısa hem de uzun vadede enfeksiyon olasılığıdır. Yine hastalar sıklıkla, cep telefonu, kumanda, elektronik cihazların kullanımı, güvenlik kontrolünden geçme, seyahat, uçağa binme ve bazı özel tedaviler (diş, fizik tedavi vs) ile ilgili sorunlar ve sorular ile karşılaşmaktadır. Pil hastaların genel yaşadığı sorunlardan en önemlilerinden biri de, yeni dönem bazı kalp pili modelleri haricinde magnetik rezonans (MR) görüntüleme yapılamamasıdır. Dünyanın en küçük kalp pilinin en önemli avantajları, klasik yöntemde yerleştirirken karşılaşılan risklerin (akciğer zedelenmesi, enfeksiyon) olmaması. Üstelik işlem sonrası ve uzun dönemde hastanın pil yerleştirilen taraftaki kol hareketlerinde kısıtlama, pil cebine ait yara izi de olmuyor. Ayrıca minyatür kalp pili MR uyumlu.’’

"BELLİ YAŞTAKİ KİŞİLER İÇİN DAHA UYGUN"

Prof. Dr. Sabri Demircan, yeni kalp pilinin özellikle 70 yaşın üzerindeki hastalar için uygun olduğunu vurguluyor.

“Pilin özellikle uygun olduğu hastalar, kalbin tek odasından uyarı gereken, atriyal fibrilasyon adlı ritim bozukluğu ve nabız düşüklüğü olan belli yaş üzerindeki hastalardır.”

Prof. Dr. Sabri Demircan dünyanın en küçük, kablosuz kalp pilinin dünyada 700’ün üzerindeki hastada uygulandığını ifade ediyor.

‘‘Minyatür pil ile ilgili yapılan çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlar, en az klasik piller kadar etkin olduğu, güvenilir bir şekilde yerleştirilebildiği ve işlem sırasında ve sonrasındaki sorunların klasik pillerden daha az olduğu yönündedir. Çalışma dışındaki hastalar da göz önüne alındığında, binin üzerinde hastanın dünyanın en küçük pili ile yaşamını sürdürdüğü düşünülmektedir.’’

TÜRKİYE’DE SENEDE 8 BİN KİŞİYE KALP PİLİ TAKILIYOR

“Her sene giderek sayının arttığı, uzun yıllardır bu işlemin yapıldığı, birçok hastanın pilinin değiştirildiği ve birçok hastanın kaybedildiği gibi faktörler göz önüne alındığında tahmini kalp pili taşıyan hastanın 100.000 civarında olduğu tahmin edilebilir.’’

  • Dünyada sadece 700 kişiye uygulanan bu ameliyat Türkiye'de de başladı..
Tarih 31.3.2016 editor@florence.com
Paylaş