Prof. Dr. Yaman Tokat, Türkiye'de yılda ortalama 2500 Karaciğer nakli yapılması gerektiğini söylüyor.

Karaciğer Nakli Derneği, Türkiye’de gerçekleştirilen nakil sayısını arttırmak ve uzman doktorlar yetiştirmek için “Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı”nı hayata geçiriyor.

2013 yılında başlayan proje kapsamında bu yıl 8 bursiyer, karaciğer naklinde uzman merkezlerde en az 6 aylık bir eğitim alma fırsatı bulacak.

Karaciğer Nakli Derneği, karaciğer nakli konusunda uzmanlaşmak isteyen doktorlara Türkiye genelinde yılda 100’ün üzerinde nakil yapan merkezlerde eğitimler verecek. 2013 yılında başlayan “Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı” ile karaciğer nakli yapan, uygulayan ve bu konuda araştırma yapan iyi eğitimli ve nitelikli doktor sayısını arttırmak amaçlanıyor. Ameliyat sonrası başarının da en üst seviyeye taşımanın ve Türkiye’deki Organ Nakil Merkezleri arasındaki ilişkileri geliştirmenin hedeflendiği proje ile bu yıl toplam 8 bursiyer en az 6 ay burslu olarak eğitim alacak. Eğitim aldıkları süre boyunca yurtiçi ve yurtdışı bilimsel çalışmalara katılma imkanı da bulacak olan bursiyerler uzmanlık programında da aktif olarak çalışacak.

Eğitim programı ile ilgili konuşan Türkiye Karaciğer Nakli Derneği Başkanı ve Florence Nightingale Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Yaman TOKAT, Türkiye’de yıllık karaciğer nakli ihtiyacının milyon nüfus başına 30-35 civarında seyrettiğini belirtti. Türkiye’de yılda ortalama 2500 karaciğer nakli yapılması gerektiğini ancak 1250 nakil yapılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Yaman TOKAT “Bu sayı Avrupa ve hatta dünya geneline bakıldığı zaman oldukça yüksek olmasına rağmen Türkiye’deki ihtiyacın gerisindedir. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri yetişmiş eleman azlığıdır. Organ nakli sayısının ve ameliyat sonrası başarının artırılması, yetişmiş, iyi eğitimli ve nitelikli eleman sayısının arttırılmasından geçer” diye konuştu. Bu eğitim programının genç uzmanların alanlarında uzman ve yıllık nakil sayısı 100’ü geçen merkezlerde eğitim almalarının sağlanacağına değinen Prof. Dr. Yaman TOKAT bu sayede aktif organ nakil merkezleri oluşturulmasına katkı sağlanacağını söyledi.

Eğitimler, Florence Nightingale Hastanesi, Organ Nakli Merkezi, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Turgut Özal Tıp Merkezi, Organ Nakli Birimi, İzmir Kent Hastanesi Organ Nakli Merkezi, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde verilecek. Bursiyerler 1 yıldan çok olmamak üzere Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı kapsamında eğitim alacaklar.

Adayların, 25 Nisan-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında www.karacigernaklidernegi.org web sitesindeki başvuru formlarını doldurmaları ve CV’leri ile birlikte göndermeleri gerekiyor.


MİLLİYET Gazetesi    /    19 Nisan 2014

 

  • Prof. Dr. Yaman Tokat, Türkiye'de yılda ortalama 2500 Karaciğer nakli yapılması gerektiğini söylüyor.
Tarih 19.4.2014 editor@florence.com.tr
Paylaş