Prof. Dr. Şenol Akman, hangi durumlarda diz protezine gereksinim duyulduğu hakkında bilgi verdi...

Sağlıklı bir diz kolayca bükülür. Eklem, üzerine binen baskıyı taşır ve kolayca hareket eder. Bu sayede ağrı duymadan yürüyebilir, çömelebilir ve dönebilirsiniz. Ancak dizinizde hasar oluşmuşsa, eklem baskıyı taşıma yeteneğini kaybeder ve hareket ettiğinizde ağrı hissedersiniz. Hasarlı bir diz bazen şişer, hatta dinlenirken bile ağrır.

Sağlıklı dizler

Diz menteşeye benzeyen bir eklemdir. Uyluk kemiği ile kaval kemiğinin birleşmesiyle meydana gelir. Diz sağlıklı ise, eklem rahatça oynar. Çünkü eklem kaygan bir dokuyla kaplıdır ve hareket gücünü kuvvetli kaslardan alır. Kıkırdak, kaygan ve yumuşak bir doku katmanıdır. Uyluk kemiğinin ve kaval kemiğinin uçları kıkırdakla kaplıdır. Sağlıklı kıkırdak baskıyı taşır ve dizin rahatça kaymasını sağlar. Bağlarda bir tür yumuşak dokudur. Bağlar, eklemdeki kemikleri birbirine bağlı tutar. Kaslar hareket edebilmeleri için dize ve bacağa güç verirler. Kirişler (tendonlar) kasların kemiklere tutunmasını sağlar.

Hasarlı dizler

Dizin bir ya da birden fazla parçası hasar görmüşse, eklemin hareketi bundan olumsuz etkilenir. Zamanla, kıkırdakta çatlama ya da aşınma başlar. Kıkırdağın kendini yenileme yeteneği sınırlı olduğu için, bu hasar giderek büyür. Başlangıçta dizlerinizde sadece biraz tutukluk hissedersiniz. Ancak eklemdeki kemikler arasında sürtünme başladıkça ağrı duymaya başlarsınız.

  • Osteoartrit

Yıllar boyunca süren normal kullanım da kıkırdakta çatlamalar ve aşınmalar yaratır. Buna osteoartrit denir. Üzeri açılan kemikler birbirine sürtünmeye başlayınca, yüzeyleri sert ve pütürlü bir hal alır. Eklemde hasar başlar. Fazla kilolu olmak ya da içe veya dışa çarpık bacaklı olmak gibi duruş bozuklukları, ekleme daha fazla ağırlık bindirir. Bu da dizde hasar oluşmasını hızlandırır.

  • Eklem yangısı (Artrit)

Bu durum, Romatoid Artrit veya Gut’a benzeyen kronik bir hastalıktır. Eklemi kaplayan kıkırdak tabakasında şişme ve iltihap (yangı) yaratabilir. Hastalık ilerledikçe, kıkırdak aşınır ve eklem sertleşir.

  • Zedelenme

Kötü bir düşme ya da dize gelen ağır bir darbe eklemi zedeleyebilir. Eğer bu zedelenme uygun şekilde iyileşmezse, ekleme fazla ağırlık biner. Zamanla bu durum kıkırdağın aşınmasına yol açar (Travmatik Artrit)

Tedavi planı

Cerrahınız, muayene ve tetkik sonuçlarınızdan yararlanarak, sizin için uygun olan tedavi planını oluşturur. Eklemin bir parçasının mı (kısmi diz eklemi değişimi) ya da tümünün mü değişeceğine (toplam diz eklemi değişimi), yaşınız ve dizinizdeki hasarın kapsamı dikkate alınarak karar verilir.

Günümüzde kullanılan protezler uzun yıllar dayandığı için, diz protezi de hareketlerinizde uzun yıllar boyunca iyileşme sağlayacaktır.

Tarih 4.1.2018 editor@florence.com
Paylaş