Zaman zaman diz ağrıları yaşıyorsanız doktora başvurmanızda yarar var. Ne kadar erken doktora giderseniz o kadar çok yeni tedavilerden yararlanma, ameliyatı geciktirme şansınız olur.

Kök Hücre Tedavileri Kimlere Yapılabilir?

Yaşa bağlı kıkırdak bozulmasında kullanılan kök hücre uygulamalarında bazı kurallar var. 
• Yaş 65'i aşmamalı. 
• Vücut kitle indeksi 30'un altında olmalı. 
• Dizden menisküs ameliyatı geçirildiyse yüzde 50'si diz içinde kalmış olmalı. 
• Eklem enfeksiyonu geçirilmemiş olmalı. 
• Bacak şekli aşırı bozulmamış olmalı. 

Kıkırdakta Sorun Bacak Şeklini Bozar mı?

Evet. Sokakta yürürken bazı kişileri görürsünüz, bacakların ortası açılmıştır, 'O' şeklinde yürürler. İşte bunlar hep dejeneratif kıkırdak bozukluklarına bağlı gelişir. Bazen 'X' şeklinde bacaklar olur. Yani bir süre sonra bacak aksınız bozulmaya başlar. Bu noktaya geldiğinizde bahsettiğimiz kök hücre tedavilerinin etkisi olmuyor. Bu aksı ameliyatla düzeltmek gerekiyor. Bacak normale döndüğünde bu tedaviler yapılabilir. Burada erken teşhisin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Ne kadar erken doktora giderseniz o kadar çok yeni tedavilerden yararlanma, ameliyatı geciktirme şansınız olur.

Kök Hücre Diz Dışında Nerelerde Kullanılabilir?

En aktif kök hücreyi kullandığımız yerler sırasıyla diz, ayak bileği ve kalça. Artı sistemik hastalıklar... Romatoid artrit, lupus gibi otoimmün ve enflematuar hastalıklarda çok fazla kıkırdak lezyonu olur. Bu kişilerin hastalıkları devam ettiği için her zaman kıkırdaklannın bozulma riski var. Bu hastalarda da eklemler çok bozulmamışsa kök hücre uyguluyoruz.

Omuz Sorunlarında Kullanılabilir mi?

Diz, ayak ve kalçada bir problem olduğu zaman yürüyemezsiniz. Omuzda ise günlük fonksiyonlarınızı yapabilirsiniz. Bu nedenle omuz hastası çok az.

Kaç Yıldır Kök Hücre Tedavisi Uygulanıyor?

Biz 2009'dan beri uyguluyoruz. 1 Kök hücre uygulamalarında şu ana kadar 10 sene sonuçlarımız var. Yüzde 75 hastada öncesine göre iyi sonuçlar almış durumdayız. Bu arada PRP uygulamalarında diz hastalarında yüzde 70-80 oranında iyi sonuç, düzelme tespit ettik. Hyaluronik asit tedavisi ise 6 ay 1 yıl içinde yüzde 50-70 arasında şikayetlerde azalma sağlıyor.  

Kıkırdağı Korumak İçin Protein Şart

Kıkırdağı korumak için neler yapmak gerekir? 
Vejetaryen olanlar ve olmayanlar arasındaki kıkırdak hasarı oranını gösteren bir çalışma bilmiyorum. Fakat protein desteği dokunun desteklenmesi için gerekli. Yeterli protein (et, tavuk, yumurta, balık) almaya özen gösterin, özellikle gençlerin dengeli beslenmesi, adalelerini kuvvetlendirmeleri gerekli. En küçük sorunda doktora gitmek lazım. Çünkü hastalık ilerlemeden daha basit tedavilerle soruna çözüm bulunabilir. Bir de sigaranın kıkırdak beslenmesini bozduğu tespit edilmiş. Sigara içiyorsanız bırakın. 
 Besin takviyeleri yararlı mı? 
Zerdeçal tableti, kuşburnu ya da yumurta kabuğu ekstreleri kullanılıyor. Fakat bunlarla ilgili bilimsel çalışma yok. 
Bir de ortopedik problemlerde en çok 'Paça, kemik suyuna çorba içelim mi?' diye sorulur. 
Evet, bu çorbalarda kollajen (kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan protein) var ama çok yetersiz. İhtiyaç halinde zaten hap ya da enjeksiyon formunda veriyoruz. 
. Evinizde bazı kurallara dikkat 
• Dolap çekmecelerini açma ya da alt çekmeceden herhangi bir şey alma esnasında eğilirken belinize ters pozisyon vererek yapılan hareketler hem dizinizde, hem de belinizde istenmeyen yüklenmelere neden olabilir. Eğilirken dizleri bükerek mümkün olduğu kadar beliniz daha dik pozisyonda çekmece açmak doğru pozisyondur. Yere çömelmiş halde sağa ya da sola dönerek herhangi bir şeyi almaya ya da çekmeceyi çekmeye çalışırsanız, dizinize büyük hasar verebilirsiniz. Ev kadınlarında oluşan menüsküs yırtılmalarının çoğunun nedeni budur. 
• Koltuğunuzda kaykılarak oturmayın. Bel bölgenize yük bindirerek zarar verir. Dinlenme esnasında dik oturun, belinizi destekleyin veya tamamen sırtüstü yatarak dinlenin. Çok alçak koltukları tercih etmeyin çünkü koltuktan kalkarken eklemlere ciddi yük biner. 

27 Ağustos 2019 / Posta Gazetesi

Tarih 30.8.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler