Doğru zamanda tedavi edilmesi gereken bu hastalık konusunda toplumu bilinçlendirmek, hastalığı önlemek adına büyük önem taşıyor.

Günümüzde diyabet ya da diğer adıyla şeker hastalığı, zamanında tedavi edilmesi gereken çok önemli bir sağlık sorunu halini aldı. Bu hastalık hakkında yaygın olan bazı yanlış bilgiler, yaşanan sağlık problemlerinin daha da artmasına neden oluyor.  


Son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan diyabet, toplumsal, sosyal ve ekonomik boyutları olan bir salgın şeklini aldı. Doğru zamanda tedavi edilmesi gereken bu hastalık konusunda toplumu bilinçlendirmek, hastalığı önlemek adına da büyük önem taşıyor. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Haluk Sargın diyabet konusunda toplumda doğru bilinen yanlışları açıklıyor.
 
YANLIŞ: İnsülin ağır bir ilaçtır
DOĞRU: İnsülin bir ilaç değil, eksikliği duyulan bünyeye dışarıdan verilen bir hormondur. Takviye görevi gören bu hormonun bağımlılık yapma özelliği yoktur
 
YANLIŞ: Diyabetlikler çocuk sahibi olamaz
DOĞRU: Kan şekeri düzeyi sağlıklı olan kişiler, gayet sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi olabilir, sorun yaşamadan doğum yapabilir. Erkeklerde ise iyi kan şekeri seviyesi seksüel fonksiyon bozukluğu sorununa mani olacağından, sağlıklı bir cinsel yaşam ve çocuk sahibi olma yeteneğinin muhafaza edilmesini sağlar.
 
YANLIŞ: Sadece kan şekeri çok yüksek olanlar insülin kullanmalıdır.
DOĞRU: İnsülin eksikliği ya da yetersizliği diyabetin oluşumuna neden olan esas mekanizmadır. Bu sorunun tedavisi, insülin salgılatıcı ilaçlar kullanmakla mümkündür. Tip 1 diyabette insülin rezervi kalmamış veya çok azalmıştır. Bu gruptaki hastaların insülin kullanması zorunludur. Diğer grupta ise hastaya ancak hapların yetersiz kaldığı durumlarda insülin verilebilir. Hap kullanan hastalarda karaciğer veya böbrek yetmezliği sorunları geliştiyse, gebelerde, ameliyat olacak diyabetiklerde, göz komplikasyonlan veya kalp damar hastalığı gelişen diyabetiklerde doktor tavsiyesiyle insülin kullanımına başlanabilir.

YANLIŞ: İnsülin  tedavisi böbrek ve gözlere zar verir; körlüğe sebep olur
DOĞRU: Tıbben tamamıyla yanlış olan bu cümle gerçeklerin tam aksini yansıtmaktadır. İnsülin tedavisi görmeyen diyabet hastalarında, kalp
 
YANLIŞ: Limon gibi bazı bitkiler kan şekerini düşürür
DOĞRU: Bilimsel karşılığı olmayan, ispatlanmamış bazı söylentileri doktorunuza danışmadan uygulamaya koymaktan kaçının.
 
YANLIŞ: Meyve suyu tüketimi zararlı değil
DOĞRU: Suyunun içilmesinden ziyade meyvenin kendisinin porsiyon olarak tüketilmesi sağlık açısından daha çok önerilir. Meyve suyu elde etmek için o meyveden üç dört adet kullanmak gerekir. Bunun tabii sonucu olarak  da fazla  meyve tüketmek glukozun  aşırı derecede tüketilmesine sebep olur. Ayrıca  sıvı  gıdalar çabuk emildiğinden kan şekerinde ani yükselmelere sebep olur.    
 14.08.2015, Sözcü

  • Doğru zamanda tedavi edilmesi gereken bu hastalık konusunda toplumu bilinçlendirmek, hastalığı önlemek adına büyük önem taşıyor.
Tarih 14.8.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Bizden haberdar olmak
ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.