Diyabet Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Diyabet Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Diyabet, insülin salgısında veya hem salgısında hem de etkisindeki bozukluk sonucu oluşan ve kan şekeri yüksekliği ile giden metabolik bir hastalıktır.

Dünyada ve özellikle ülkemizde diyabet prevelansı giderek artmaktadır. Ülkemizde 1999‘da diyabet prevelansı %7,2 2010 diyabet prevelansı %13.7’ye ulaşmıştır. Ve her geçen yıl daha da artmaktadır.

Diyabetin belirtileri sık idrara çıkma, yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi, aşırı acıkma ve susama, cinsel sorunlar, bulanık görme, ellerde yada ayaklarda uyuşma karıncalanma, sık sık enfeksiyon geçirme, cilt kuruluğu kaşıntı, çok su içme, ani kilo kaybı veya kilo alma olabilir. Fakat hastaların yarısına yakınında ise hiçbir belirti olmaz. Tanıda açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri, şeker yükleme testi kullanılır. Diyabet hastalarında kan şekeri 300 üzerinde olduğunda ve kan şekeri 65 altına düştüğünde acil müdahale gerekir. Diyabet hastalığında iyileşme ameliyat dışında mümkün değildir. Ameliyat kalıcı tedavi olarak uygulanabilir. Fakat elde edilen yeni sonuçlara göre ameliyat olanların da yarısından fazlasında tekrarlama görülmüştür. Ayrıca her hasta ameliyata uygun değildir. Ameliyat için sonuç alınabilecek hasta grubu pankreas rezervi yeterince insülin üretebilen hasta grubudur.

Diyabet tedavisi

Diyabet Belirtileri, Tedavisi ve Korunma YöntemleriTeknolojik gelişmeler diabet hastalarında sürekli kan şekeri takibinde büyük kolaylık sağlamıştır. Ayrıca insülin pompaları da vücuda deri altına takılarak kontrolsüz tip 1 diyabet hastalarında tedavide büyük kolaylıklar sağlar. Diyabetin kontrol altına alınması için yaşam tarzında değişiklikler yapılması gerekir. Yaşam tarzı değişikliklerine örnekler kilo verilmesi, glisemik indexi düşük besinlerle beslenilmesi ve doymamış yağ asitlerinin olduğu besinlerle beslenme ve fiziksel aktivitede bulunulmasıdır. Diyabet tedavisinde insülin; ilaçlarla kontrol altına alınamayan diyabetlilerde kullanılır. Ayrıca kan şekerleri aşırı yüksek giden diyabet hastalarında şekerin zararlarından korunmak için yine insülin tedavisi verilir ve ilerleyen zamanlarda da uygun görülürse kesilebilir. Açlık şekerinin 100 altında olması tokluk şekerinin 140 altında olması normal kabul edilir.

Gizli şeker nedir?

Gizli şeker denen durum ise kan şekerinin normalin üstünde olması fakat diyabet tanısı konulacak kadar şeker yüksekliğine ulaşılamaması durumudur. Gizli şeker olanların zamanla şeker hastalığına dönüşme riski artar. Şeker hastalığında doğru bilinen yanlışlar şeker hastalığının tamamen iyileşeceği inancı, insülinin bağımlık yapacağı ve başlandığında bir daha bırakılamayacağı inancı, şeker hastalarının çocuk sahibi olamayacağı, diyabetin bulaşıcı bir hastalık olduğu inancıdır.

Diyabet Belirtileri, Tedavisi ve Korunma YöntemleriHamilelikte şeker yüklemesi

Şeker yüklemesi kan şekeri normal ve sınırın hafif üstünde olan hastalarda gizli şeker veya şeker hastalığı olup olmadığını belirlemek için yapılır. Hamilelikte şeker yüklemesi 24 ile 28 hafta arasında yapılır. Gebelik şekeri annede ve çocukta değişik rahatsızlıklara yol açar. Şeker yüklemesi yapılmazsa gebelik şekeri olup olmadığını öğrenemeyeceğimizden dolayı bu rahatsızlıkların önüne geçemeyiz.

Diyabet hastası çocuk ve gençler genel olarak ömür boyu insülin kullanmak zorunda kalırlar. Genelde kilo verirler. Daha sıkı takipleri gereklidir. Diyabet hastaları için beslenmelerine dikkat etmeliler ve fiziksel aktivitede bulunmaları gereklidir. Beslenme için düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı kalorisi kısıtlanmış dyietler önemlidir.

Glisemik indexi düşük besinler tüketilmelidir. Diyetteki karbonhidrat; meyveler, sebzeler, tam tahıllar, kurubaklagiller ve düşük yağlı süt ürünlerinden sağlanmalıdır. Fiziksel aktivite haftada 3 gün günde 45 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Tarih 14.11.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler