Bilinçsiz yapılan detoks diyetlere dikkat! ‘1 hafta kereviz suyu içip sağlıklı kalmak mümkün değil’ diyen uzmanlar, bu yöntemlerin organ yetmezliği yaptığını söyledi..

Zayıflamak isteyen ve sağlıklı gıda tüketimini takıntı haline getirenlerde her geçen gün artan sebze-meyve detoksları iç organlarda kalıcı hasarlara, böbrek ve karaciğerlerde kronik hastalıklara yol açıyor. "Detoksu doktor ve hemşire kontrolü olmadan yapmayın" diyen uzmanlar, "1 hafta kereviz suyu içerek sağlıklı kalmak mümkün değil" uyarısı yapıyor.

Sonu kötü

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi'nde mercek altına alınan sağlığı bozan, hormonları altüst eden detoks diyetlerin önemine dikkat çeken uzmanlar, "Kilo vermek için uzun süreli detoks programları kronik hastalarda ölümlere bile sebep oluyor. Vücudun zaten kendi detoks yöntemleri var. Sürekli sebze-meyve püreleri yemek iç organlara zarar verir" diyor.

'Herkes yapamaz'

Detoks kararında öncelikle kişinin sağlık durumunun çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Halil Coşkun ise detoksa karar verilmesinin bazı koşulları olduğunu vurguladı. "Herkes detoks yapamaz. Bunun için öncelikle kişinin sağlık durumunun uygun olması ve doktor kontrolü gereklidir" diyen Prof. Dr. Coşkun, detoks koşullarını şöyle anlattı:

Şeker - Tansiyon

"Detoks programları bir merkezde uygulanmalı ve kişi gözetim altında olmalıdır. Ani tansiyon veya kan şekeri dalgalanmaları olabilir. Detoks ekibinde örneğin meyve ve sebze suyu ile sadece bir çeşit yemek yeme ve salatalar gibi mönüleri diyetisyen hazırlamalı, sağlık gözlemleri için dahiliye hekimi ve hemşire de bulunmalıdır. Kişi detoksa alınmadan önce rutin kan tetkiklerine (kan şekeri, kolesterol, HbA1c, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri) ek olarak vitamin ve mineral düzeylerine de bakılmalı ve detaylı sağlık hikayesi alınmalıdır. Mide hastalığı olanlar, böbrek hastaları, şeker hastalığı olanlar, tansiyon hastaları detoks yapmamalıdırlar. Hele hele kendi başlarına 'sağlıklı olacağım, kilo vereceğim' düşüncesi ile detoks yapmaya kalkışmaları hayati tehlike yaratır."


TAKVİM Gazetesi    /     10 Mayıs 2017

  • Bilinçsiz yapılan detoks diyetlere dikkat! ‘1 hafta kereviz suyu içip sağlıklı kalmak mümkün değil’ diyen uzmanlar, bu yöntemlerin organ yetmezliği yaptığını söyledi..
Tarih 10.5.2017 editor@florence.com
Paylaş