Ateş, vücut ısısının günlük periyodik değişimin üzerine çıkmasıdır. Vücut ısısı ölçümün yapıldığı zaman, ölçüm yapılan vücut bölgesine, günün hangi saatinde ölçüldüğüne ve kişinin yaşına göre değişir. Örneğin sabah ile akşam arasında ölçülen ısı, koltuk altı veya alından ölçülen ısı veya egzersiz,aşırı giyinme, sıcak hava, sıcak yiyecek ve içeceklerden sonra ölçülen ısı farklı olabilir.

Vücudumuzda bu dengeyi sağlayan merkezimiz hipotalamusun ön bölgesidir ve belirli bir derecede tutmayı hedeflemiştir. Eğer vücut ısısı herhangi bir nedenle bu ayarlanan değerin üzerine çıktıysa hipotamus devreye girerek öncelikle ısı eşik değerini yükseltip dışarıdan bizim de görebileceğimiz belli başlı tepkiler verdiğimiz ellerde soğuma .titreme,arkasından terleme gibi mekanizmalarla vücut ısısını düşürmeye çalışmaktadır. . 

Şişli Florence Nightingale Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Banu Yazıcı bu sistemin işlemesinin vücudun savaş mekanizmalarının çalıştığını gösterdiğine dikkat çekiyor. 

Peki ateş dememiz için hangi değerlerin ölçülmesi gerekir? 

Eğer koltuk altında ölçüyorsak 37.2, popodan (rektal) ölçüyorsak 38, ağızdan ölçüyorsak 37.8, kulaktan ölçüyorsak 38 üzerine ateş diyebiliriz. 

Hangi ateş ölçer kullanmalıyız ve en doğru nereden biçmeliyiz? 

Ateşi en doğru gösteren ve genel kural olarak da öz ısıya en yakın olan rektal (popo) ısı ölçümü yapmak gerekir. Özellikle ilk 1 yaş çocuklarda rektal takip yapılabilir. Ancak ölçümü çocuk ve aile için biraz zor olabilmektedir o yüzden kulak veya koltuk altı dijital ateş ölçerlerle ölçmek de mümkündür. 

Ateş yapan nedenlere dikkat! 

En başta enfeksiyonlar gelmektedir. Özellikle kış döneminde üst solunum yolu hastalıkları (grip, boğaz enfeksiyonu, krup); alt solunum yolu infeksiyonu (zatürre, bronşit); idrar yolu enfeksiyonu, barsak enfeksiyonlarının veya bir menenjit infeksiyonuna neden olabilen tüm virüslerin veya bakterilerin neden olduğu hastalıklar olabilir. Bununla beraber enfeksiyona bağlı veya bağlı olmayan sıvı kayıpları, süt çocuğunda diş çıkarma,yine aşı yapılma öyküsü, ülkemizde de sık görülen genetik hastalıklar (ailevi akdeniz ateşi), troid hastalıkları veya kullanılan ilaçlar (troid ilaçları, psikiyatrik ilaçlar ,5 günden fazla süren ateşte Kavvasaki hastalığı akla gelebilir. Ayrıca 15 günden fazla süren ateşte tüberküloz,birçok kanser türleri aklımıza gelmektedir. 

Ateşten korkmalı mıyız? 

Hayır, ateş bizim vücut savunma mekanizmamızın çalıştığının bir göstergesidir. Bizim için birçok hastalığın ilk belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. 

Peki ne zaman ateşten korkmalıyız? 

Ateşimizin 41 derece veya üstüne çıktığı zaman korkmalıyız. Böyle bir durumda ısı kontrol mekanizmasının çalışmadığını gösterir.

YENİ ÇAĞRI Gazetesi  /  23 KASIM 2018

  • Ateş, vücut ısısının günlük periyodik değişimin üzerine çıkmasıdır. Vücut ısısı ölçümün yapıldığı zaman, ölçüm yapılan vücut bölgesine, günün hangi saatinde ölçüldüğüne ve kişinin yaşına göre değişir. Örneğin sabah ile akşam arasında ölçülen ısı, koltuk altı veya alından ölçülen ısı veya egzersiz,aşırı giyinme, sıcak hava, sıcak yiyecek ve içeceklerden sonra ölçülen ısı farklı olabilir.
Tarih 23.11.2018 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler