Bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerin çok kullanılması, baş ağrılarına yol açabiliyor.

Son yıllarda tablet bilgisayar, akıllı telefon ve oyun cihazlarının kullanma yaşı 2'ye kadar düşerken, ailelerin baş ağrısı şikayetiyle hastaneye getirdiği çocukların sayısında da büyük artış yaşandı. Özellikle 10 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda sık sık tekrar eden baş ağrısı ve şakak bölgesinde sıkışma gibi şikayetlerle hastanelere gelme oranı, 10 yıl öncesine göre % 100'ün üzerinde arttı.

Hastanelerin nöroloji polikliniğine götürülen çocukların % 50'sinin baş ağrısı şikayetinden yakındığı öğrenildi. Uzmanlar, baş ağrısıyla başvuran çocukların da bir kısmının, şikayetlerinin altında teknolojik cihazları fazla kullanılmasının yattığını belirtti.

Uzmanlar ne diyor?

Teknolojik aletlerin çok kullanılması, gerilim tipi dediğimiz baş ağrılarına yol açabiliyor. Bu ağrılar, başın şakaklar dediğimiz kısmını etkiliyor. Artık 1 - 2 yaşında çocukların bile tableti var. Bu durum bazı ailelerin işine geliyor. Ancak çocuğun konuşma yetileri azalıyor ve hareketsiz bir nesil yetişiyor. Gerilim tipi ağrılar, migren tetikleniyor. Baş ağrısı şikayetiyle genellikle 10 ile 15 yaş arasındaki çocuklar geliyor.

7-8 yaşındaki çocukların % 40'ında baş ağrısı görülüyor. Bu, 15 yaş grubunda ise % 70'e kadar çıkıyor. Bu ağrıların % 5'i migren tipi baş ağrısıdır. Çevre ve atmosfer kirliliği, baz istasyonlarına yakın yaşamak, fazla TV seyretmek ve bilgisayar kullanmak baş ağrısına neden oluyor. 4 - 5 yaştan sonra 24 saat içerisinde bir kaç saat TV izlettirilebilir, tablet verilebilir. Ama iki yaşından önce asla verilmemelidir.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı:

"Amerikan Pediatrik Akademisi, iki yaşındaki bir çocuğun televizyon, i-Pad, akıllı telefon gibi cihazlarla iki saatten fazla vakit geçirmemesini söylüyor. Abur-cubur tüketmeler, teknolojik aletlerin karşısında geçirilen süreler çocuklarda öncelikle göz şikayetlerine sonra nörolojik sorunlara neden oluyor. Bu süreler daha da artarsa hiperaktivite, dikkat eksikliği, üç boyutlu düşünmede sorunlar yaşanmaya başlanıyor.

 


HABERTÜRK Gazetesi    I   26 Nisan 2016

 

  • Bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerin çok kullanılması, baş ağrılarına yol açabiliyor.
Tarih 26.4.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler