Okullar ve kreşlerin açılması ve mevsim değişimi ile birlikte çocukların sağlığı ile ilgili problemlerin olabileceği ihtimali ebeveynleri endişeleriyor. Bu bakımdan bugünlerde çocukları hastalıklardan korumak için önlem alınması gereklidir. Okul çağı çocuklarının bağışıklık sistemi henüz olgun olmadığından bu dönemde yılda 8-10 kez enfeksiyon geçirmesi normal olarak kabul edilmektedir.

Florence Nightingale Hastanesi, Kadıköy Tıp Merkezi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Lale Seren kalabalık ve iyi havalanmayan ortamların hastalığa davetiye çıkardığına dikkat çekiyor: Ancak en temiz, en özen gösterilen ortamlarda bile pek çok akranıyla beraber ortak eşya paylaşan, aynı ortamda uyuyan çocuklarda mikrop alışverişi olmaması düşünülemez.
Bu dönemde en fazla sorulan sorulardan biri; ebevenlerin kreşe-okula başlayan çocuklarının hep burun tıkalılığı, öksürük varlığı arada bir ateşlenme öyküsünün normal mi yoksa bir hastalık bulgusu mu olduğudur.
Bazen çocuklarda alerjik bir yapı varlığı olabileceği için her zaman enfeksiyon hastalıkları olmayabilir. Bu tip belirtileri olan çocukların doktorları tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Çocukları hastalıklardan korumak için neler yapmalıyız?

Çocuklar mutlaka rutin olarak çocuk sağlığı ve hastalıkları doktoru tarafından muayenesi yapılmalıdır.
Bu dönem için gerekli tetkikleri planlanmalı, tekrarlayan hastalıkları varsa bunların takibi yapılmalıdır.
Çocuğun aşı programında eksik varsa tamamlanmalıdır.
Gerekli durumlarda grip aşısı yapılmalıdır.
Beslenme düzeni ve şekli vücut direncinin oluşmasında ve hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin aktivasyonunda önemi büyüktür. Bu nedenle doktorunuzun uygun görmesi ve önerisi doğrultusunda düzenli,dengeli ,sağlıklı, yaşına ve kilosuna uygun beslenme programının oluşturulması ve takibi önemlidir .
Hastalıklardan korunmanın ana prensibi hijyen kurallarına uymaktır. Bu amaçla çocuğa yemekten önce ve sonra, eve geldiğinde ve tuvaletten çıkarken ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabun ile yıkaması öğretilmelidir.

20 Eylül 2019 / Yeni çağrı Gazetesi

Tarih 1.10.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler