Çinkonun sağlığımız için son derece önemli bir mineral olduğunu söyleyen İç Hastalıkları uzmanı, Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, çinko eksikliği konusunda önemli bilgiler verdi.

Vücudumuzdaki birçok hormonun sağlıklı bir şekilde görev yapması çinkonun yeterli düzeyde bulunmasına bağlıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık engelleyici cinsel fonksiyonları düzenleyici faydası bulunuyor. Spor yapanlarda performansı arttırıcı enerji düzeyini yükseltici ve vücut yağ kas oranını dengeleyici etkileri olduğu biliniyor. Çinko protein üretimini sağlıyor ve oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri ve bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerinin fonksiyonlarını da düzenliyor.

Kimler çinko eksikliği nedeniyle risk altında?

Çinko eksikliği çoğu zaman yeterince çinko içeren gıda tüketmemekten kaynaklanmıyor! Birçok ilaç çinko eksilmesine neden olabiliyor. Doğum kontrol hapı, adet düzenleyici kullanan veya menopoz sonrası hormon desteği alan kadınlarda çinko eksikliği daha sık rastlanıyor. Fazla alkol kullananlar, mide asidini azaltıcı ilaç kullananlar, yaşlılar da çinko eksikliği açısından riskli durumdalar.

Çinko eksikliğinde neler oluyor?

Çok eksik olduğu durumlarda ishal, aşırı güç eksikliği, kısırlık, cinsel isteksizlik, bağışıklık sisteminde zayıflama nedeniyle çok sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, hafıza bozukluğu, dikkat dağınıklığı, cilt yaralarında iyileşmede gecikme, sinir sistemi bozukluğu ve kulaklarda çınlama belirtileri olabiliyor. Ayrıca çocuklarda gelişme ve büyüme geriliği, erişkinlerde erken saç beyazlaması, dökülmesi, tırnak kırılması, gözde körlüğe gidebilen sarı nokta hastalığı, dişeti hastalığı, iştah azalması ve cinsel istekte gerilemeye neden olabiliyor.

Hangi besinlerden çinko alabiliriz?

Çinko bol miktarda kırmızı ette deniz mahsullerinde ve özellikle istiridyede bulunuyor. Hayvansal gıdalar oldukça yüksek oranda çinko içeriyor. Koyu yeşil yapraklı sebze ve bakliyat, kuruyemiş gibi bitkisel gıdalarda da çinko bulunsa bile içlerindeki fitalat denilen madde nedeniyle kana geçmesi zayıf oluyor. Bu nedenle vejetaryenlerin yüksek risk altında olduklarını bilmeleri gerekiyor


HÜRRİYET Gazetesi / 25 Şubat 2019

  • Çinkonun sağlığımız için son derece önemli bir mineral olduğunu söyleyen İç Hastalıkları uzmanı, Check-Up ve  Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü  Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, çinko eksikliği konusunda önemli bilgiler verdi.
Tarih 25.2.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş