Kışın bakımlı ve gergin bir cilde sahip olmak istiyorsanız el ve ayaklarınıza gliserinli, vücudunuza ise avokado, badem ve çuha çiçeği yağı olan nemlendiriciler sürmeyi ihmal etmeyin.

Kış cildimize çok zalim davranabiliyor. Kış aylarının soğuk havası, rüzgarı, dış ortamın neminin ve ev içindeki kuru ortamın ilk etkilediği organ derimiz çünkü… Bu yüzden de cildimize iyi bakmak, bu etkilerden korunmanın ilk ve en önemli adımı. Sağlıklı deri; çevrede bulunan alerji yapıcı maddelerin, toz, duman, hava kirliliğine bağlı oluşan kanserojen kimyasalların deriden emilip vücudumuzu etkilemesine de engel oluyor. Yani cildimiz ne kadar sağlıklıysa vücudumuzun korunma ihtimali de o kadar yükseliyor.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Alper’e göre ilk adım peeling yani deriyi yüzeysel soyma işlemi olmalı. Tabii ki peeling öncesi bir dermatoloji uzmanı tarafından deri hasarının ve lekelenmenin şiddetine göre uygulanmalı, sonrasında evde düzenli aralıklarla kozmetikler yoluyla işlem sürdürülmeli.

Alper, peeling işleminin şiddetli güneş hasarında yetersiz kalabildiği durumlarda da stamp, roller, laser uygulamalarına başvurulabileceğini de söylüyor.
İkinci adım ise cildin neminin korunması… Çünkü kuru deride çok ince çatlaklar oluşur ve deriyi tahrişe, alerjiye ve kış aylarında egzamalara açık hale getirir. Doktor Sibel Alper, derimizin nemini artırma yöntemlerini ise şöyle anlatıyor:

- Bol su içmek içten de nemlendirir.
- E ve C vitaminleri ile hyaluronik asit içeren nemlendirici kullanılmalı.
- Gece yatmadan önce cilt temizliği cildimizin yapısına uygun bir ürün ile yapılmalı, ardından büyüme faktörü veya kök hücre içeren onarıcı serum ile de yapılan bakım tamamlanmalıdır.
- Kesinlikle alkol içeren losyon ve kolonyalardan kaçınılmalıdır. Çünkü alkol içerikli ürünler deri yüzeyindeki nem tabakasını tamamen ortadan kaldırır.
- Ellerimiz ve ayaklarımız için de gliserinli krem ve losyonlardan yararlanabiliriz.

Alper, diğer önerilerini şöyle anlatıyor:

- Alkol içerikli saç bakım ürünleri yerine argan yağı gibi nemlendiricileri tercih etmeliyiz. Saç kurutma makineleri ve saç düzleştiricilerinin kullanımını da mümkün olduğu kadar azaltmalıyız.
- Dudak koruyucu krem kullanmadan dışarı çıkılmamalı, eğer varsa dudak yalama alışkanlığı terk edilmelidir. Teatreeoil içeren dudak kremleri kış aylarındaki çatlak oluşumunu önler.
- Kışın da 30 faktörlü bir güneş koruyucu ilavesi hem erken yaşlanmayı engelleyecek, hem de bu koruyucular güneş hasarını gidermek için yaptığımız uygulamaların kalıcılığını sağlayacaktır.
- Yağ bazlı nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin, özellikle avokado yağı, badem yağı ve çuha çiçeği yağı tercih edin.
- El ve ayaklardaki çatlakların onarımında pür vazelin çok yararlıdır.”


NEMLENDİRİN

Yarım avokado ve dörtte bir bardak balı karıştırıp cildinize sürün. 10 dk. beklettikten sonra yumuşak ıslak bir havlu ile silin.

SIKILAŞTIRIN

2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı limon suyunu temiz yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika sonra soğuk suyla yıkayın. Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

GÖZLERİ DİNLENDİRİN

Papatya ve yeşil çay karışımı ile bir çay hazırlayın. Soğuduktan sonra yuvarlak makyaj pamuklarına emdirip göze uygulayın. 15 dakika bekletin.

  • Kışın bakımlı ve gergin bir cilde sahip olmak istiyorsanız el ve ayaklarınıza gliserinli, vücudunuza ise avokado, badem ve çuha çiçeği yağı olan nemlendiriciler sürmeyi ihmal etmeyin.
Tarih 19.9.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş