Op. Dr. Erkan Aktan anlattı...

Burun tıkanıklığı NELERE YOL ACAR?

Kalp hastalıklarından tutun, uyku apnesine bağlı uyku kalitesinin düşmesine, sersemlik, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetlerin artmasına yol açar. Karşılaştığı bu sorunlar kişilik yapısını da etkiler, daha depresif, tahammülsüz olmaya sebep olabilir. Çocuklarda bunlara ek olarak erken diş problemlerine neden olur. Burun tıkanıklığı hangi yaşta görülürse görülsün mutlaka tedavi edilmeli.

BURUN TIKANIKLIĞININ sebepleri nelerdir?

Çocuklarda daha çok viral enfeksiyonlar, alerji, geniz eti ve bademcik problemleri olarak sayılabilir. Erişkinlerde burun içi etlerinin şişmesi, burun eğrilikleri (deviasyon), sinüzit ve alerji en sık nedenlerdir.

BURUN SPREYİ ne kadar kullanılabilir?

Kış aylarıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyon sayısında misliyle artış olur. Bunların çoğu kışın kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmeye bağlı daha hızlı bulaşır. Ayrıca kreşlere hasta çocukların kabul edilmesi bulaşmayı hızlandırır. Bu tür viral enfeksiyonlarda burnu açabilmek için 4-5 gün süreyle burun spreyleri ve damlaları kullanılabilir. Ancak hastalığın uzamasıyla 1 kere burun spreyinin tadını almış olan kişi bunu kullanmaya devam eder.

Burun spreyinin UZUN KULLANIMI NEYE YOL ACAR?

Burun açıcı sprey veya damlalar, birinci haftadan sonra tam ters etki yaratmaya ve burnu tıkamaya başlar. Biz buna 'rebaund fenomeni' diyoruz. Hasta artık sadece çantasında değil arabada, banyoda, iş yerinde her ihtimale karşı bir tane bulundurmaya başlar. Hastalığı geçse bile eli sigara bağımlılığında olduğu gibi spreye gider ve ihtiyacı olmadığı halde kullanmaya başlar. Tıp dilinde bu bağımlılığa 'rinitis medicamentosa' denir. Diğer bir kötü etki ise çarpıntı yaratmasıdır. Bu kişide daralma veya huzursuzluk şeklinde kendini gösterir. Uyku kaçmalarına ve gece uyanmalara neden olabilir.

NE ZAMAN etkisizdir? 

Burun spreyleri burun eğriliğine bağlı tıkanıklıklarda tamamen etkisidir. Geniz eti ve bademcik büyüklüğünde de faydası yoktur. Alerjik burun tıkanıklığında da hiçbir faydası olmaz. Bu hastalarda antialerjik burun spreyleri ve ödem çözücü diğer spreyler kullanılmalı. Hastanın burun spreyine uzun süre ihtiyacı varsa bağımlılık yapmayan ağızdan alınan bazı ilaçlar verilebilir. Uzun sprey veya damla kullanımı burun içini döşeyen tabakanın kanlanmasını bozarak çalışamaz hale getirir.

Önemli ÖNERİLER

  • Spreyi hemen bırakın. 
  • Doktora başvurup burun tıkanıklığının nedenini öğrenip tedavi olun. 
  • Size söylenenin dışındaki sürelerde asla burun spreyi kullanmayın. Bu süre 7 gün üzerine hiç çıkmamalı. 
  • Yattığınız odanın ısısını kış aylarında 21-22 derecelere ayarlayın. Daha sıcak hava ortam nemini azaltarak burun etlerinin şişmesine neden olur. Sonuç burun tıkanıklığı ve nefes alamamadır. 
  • Kaloriferin üzerine ıslatılmış bir havlu koyun ve gece boyunca nem oluşumu sağlayın.

 

POSTA Gazetesi   /   23 Aralık 2017

  • Op. Dr. Erkan Aktan anlattı...
Tarih 23.12.2017 editor@florence.com
Paylaş