Prof. Dr. Mehmet Tınaz anlattı...

SİNÜS nedir?

Sinüsler, burun ve göz çevresindeki kemiklerde bulunan boşluklardır. Dört çift sinüsümüz var. Bunların ikisi burnun yan tarafında, yüzün ön kısmındadır. İkisi gözlerin arasında ve arkasındadır.' İkisi alındadır, ikisi kafa kaidesindedir. Doğumda sadece gözler arasındaki 'etmoid sinüsler ve burnun iki yanındaki 'maksiller sinüsler- klinik öneme sahip. Bu iki sinüsün gelişimini tamamlaması 12-nci yaşı buluyor. Alın sinüsü (frontal sinüs) 20 nci yaşta, kafa kaidesindeki sinüs (sfenoid sinüs) ise 15-inci yaşta gelişimini tamamlıyor.

Sinüsler NE İŞE YARIYOR?

Kafatası ağırlığını azaltır, havanın nemlendirilmesi ve ısıtılmasını sağlar. Sümük salgılamaya, koku almaya yarar. Burun içi basıncı düzenler. Herhangi bir kaza anında kafaya gelen bir travmada şok dalgasının emilmesine yardımcı olur. Sesin tınısında rol oynar.

Sinüzite NELER SEBEP olur?

Üst solunum yollan enfeksiyonları, alerjik nezle, diğer nezleler, diş ameliyatları ve çekimi sinüzite neden olabilir. Ayrıca özellikle gribal enfeksiyon durumunda yapılan uçak yolculukları, diğer basınç travmaları ve yüzme sinüzit sebebidir.

Sinüzit BURUN TIKANIKLIĞI yapar mı?

Evet, burun tıkanıklığı sinüzitin en önemli belirtilerinden biri. Sinüzit sinüslerin iç iltihabı demek. Yüz ağrısı, burun akıntısı, koku almada azalma, baş ağrısı, ağız kokusu, halsizlik, öksürük, kulakta dolgun hissi gibi başka belirtilerle de seyredebilir.

İlaçlara bağlı ORTAYA ÇIKABİLİR Mİ?

Evet. Örneğin uzun süre burun spreyi kullanımı sinüzit yaratabilir. Doğum kontrol hapları ve hipertansiyon ilaçları, Aspirin hassasiyeti de sinüzite yol açabilir.

Nasıl TEDAVİ edilir?

Tedavide üç çeşit ilaç kullanıyoruz. Bir, antibiyotikler. İki, burun akıntısı ve burun içi şişliğini azaltan ilaçlar (dekonjestanlar). Üç, üst solunum yollarını temizleyen ve buradaki koyu salgılan azaltan ilaçlar. Bu arada buhar banyosu, bol su tüketmek tedaviyi destekler.

TEDAVİ NE KADAR SÜRÜYOR?

Antibiyotik tedavisi genellikle 10-14 gün sürer. Burun yoluyla kullanılan dekonjestanlar en fazla 5 gün alınır. Solunum yollannı temizleyen ilaçlar da 10 gün kullanılır.

Ameliyat NE ZAMAN GEREKLİ?

Doğru süre ve doğru dozla tedavisi edilmiş ama tedaviye cevap vermeyen müzmin sinüzitlerde ameliyata başvurulur. Hastalık 12 haftayı geçince müzmin sinüzitten söz ederiz. Bu arada sinüzite burun kıkırdağı eğriliği, burun polipleri gibi sorunlar neden oluyorsa tedavi seçeneği yine ameliyattır.


POSTA Gazetesi / 24 Aralık 2017

  • Prof. Dr. Mehmet Tınaz anlattı...
Tarih 24.12.2017 editor@florence.com
Paylaş