Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, Üroloji Bölümünden Op. Dr. Adil Gürtuğ taş oluşumunu önlemek açısından en basit uygulamanın, yeterli miktarda sıvı tüketimi olduğuna dikkat çekiyor.

Böbreklerde Taş Neden oluşur?Böbrekler, vücudumuzdaki kanı süzen yani filtre görevi gören organlarımızdır.

Bu süzme işlemi esnasında yararlı maddeler vücuda geri emilir, diğerleri ise, idrarla dışarı atılır. İdrar yoğunluğunun arttığı durumlarda normalde idrarla atılan maddeler( mineraller, tuzlar) böbreklerin iç yüzeyinde bulunan ve emilimi sağlayan bölümlerde kristaller tarzında birikerek, zamanla taşa dönüşecek yapılar ortaya çıkar ve böylelikle taş oluşumu başlar.

Sıvı tüketimine dikkat!

Böbrek taşları, idrarda kalsiyum veya ürik asidin yüksek olduğu durumlarda bu kristallerin birbirlerine yapışmasına ve böylelikle taş oluşumunun engellenmesini sağlayan sitrat dediğimiz maddenin de az olması ile oluşurlar.

Tabii ki, buradaki en önemli faktör alınan sıvı miktarının az olmasıdır.

Böbrek taşı oluşumunu arttıran bazı risk faktörleri nelerdir?

Bunlar; beslenme şekli, az hareket etmek veya hareketsizlik, yetersiz miktarda sıvı almak, cinsiyet, ırk, ailede taş hastalığı olması ve bazı hastalıklar olarak sıralanabilir. .

Beslenme şekli: Hayvansal proteinden zengin ve liften fakir gıdalarla beslenenlerde taş oluşma ihtimali yüksektir. .

Az hareket etme ve hareket etmeme: Bu durumda vücutta kemiklerde erime olabileceğinden idrardaki kalsiyum oranı artar ve taş oluşumuna zemin hazırlar. .

Böbreklerde Taş Neden oluşur?Yetersiz sıvı almak: İdrarda taş oluşumuna neden olan mineraller yoğun miktarda olacağından en önemli nedenlerden bir tanesidir. .

Cinsiyet, ırk ve yaş: Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat fazla görülür. Beyaz ırkta daha sıktır. Ayrıca, sıklıkla 30-50 yaş aralığında görülme oranı oldukça yüksektir. .

Aile hikayesi: Taş hastalığı olan hastanın ailesinde yüzde 25 görülme sıklığı mevcut olup, bazı hastalıkların bu oranı değiştirdiği bilinmektedir. .

Hastalıklar: İdrar yolu enfeksiyonları, Gut hastalığı, kanda kalsiyumun yükselmesine neden olan hastalıklar, geçirilmiş bağırsak ameliyatları ve bazı bağırsak hastalıkları taş oluşumu nedenleri içerisinde yer alır.


YENİ ÇAĞRI Gazetesi / 20 Temmuz 2018

  • Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, Üroloji Bölümünden Op. Dr. Adil Gürtuğ taş oluşumunu önlemek açısından en basit uygulamanın, yeterli miktarda sıvı tüketimi olduğuna dikkat çekiyor.
Tarih 20.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş